אמנו הנהג

האמא המודרנית המסיימת את תשעת הירחים בהם היא מעוברת נכנסת לתקופה של שנים בהם היא משמשת כמעבורת. אחת המשימות החדשות של האשה בת זמנינו היא תפקיד הנהג הנשלח למשימות שונות ומגוונות – ביצוע קניות, שליחויות שונות, הסעת הילדים הקטנים והבוגרים ליעדים שונים, טיפת חלב, רופא המשפחה, רופא השיניים, הפעוטון, גן הילדים, בית הספר, החוגים, המקהלה, תנועת הנוער, מפגש עם חברים בקולנוע או מסיבת סוף השבוע.

בארצות הברית הודבקו לאם הנהגת הכינויים Soccer Mom או Chauffeur Mother, והנושא נחקר זמן רב במקומות שונים. לפי מחקר שנערך לפני מספר שנים בוושינגטון האם הממוצעת ביצעה בממוצע חמש נסיעות יומיות כנהג, שני שליש מהסעות בני המשפחה נערכו על ידי נשים, אשה ממוצעת בילתה 66 דקות ביום מאחורי ההגה, כאשר זמן ממושך יותר רשמו אמהות, אמהות שהסיעו הורים מבוגרים ואמהות חד-הוריות.

הסיבות להכבדת האחריות והעול על האשה והאם כנהגת רבות ומגוונות:

* אורח החיים המודרני מסתגל ליתרונותיו של הרכב הפרטי כאמצעי תחבורה יעיל, נח ושולט, אך בד בבד עם הסתגלות זו מגדיל תלות ושעבוד. הורים וילדים אינם רוצים להתפשר בבחירת מקום עבודה, מוסד חינוך, חוג חברתי או מקצועי, או מרכז צרכנות רק משום שהוא קרוב לבית, הם מוכנים להרחיק נסיעתם למקום שנראה טוב יותר, וכך מגדילים את התלות בנסיעות וברכב.

* קיומו של הרכב הפרטי נותן אפשרויות גמישות יותר כאשר המשפחה שוקלת לשנות אזור מגורים. שינוי אזור מגורים אינו סיבה להתרחק מחברים או הרגלי צריכה שנקשרו במקום מגורים קודם בגלל נוחות וקרבה גיאוגרפית -ניידות גבוהה מפצה על קשיים הכרוכים בשינוי מקום מגורים.

* כיום פחות ילדים מגיעים לבית הספר ברגל, רכובים על אופניים או בתחבורה ציבורית מאשר בעבר. ניתן להסביר תופעה זו בחששות פנימיים מהסכנות האורבות בדרכים – סיכוני תאונות דרכים, פחד מפיגועי טרור בתחבורה הציבורית, פחד מעבריינים, פדופילים, סוטים או מאלימות נוער.

יש לזכור כי ההכבדה על חיי היומיום שמוסיף תפקיד האשה כנהגת אינה מתמצית רק בשירותי ההסעות. ההסעות מוסיפות פעילויות שונות, יוצרות אילוצי זמן חדשים, מחייבות השתתפות או המתנת סרק לסיומה של פעילות שמבצעים הילדים, שוברות רצף זמן פנוי ומקשות על תכנון הזמן.

במשך השנים הלחץ על נשים לשמש בתפקיד הנהג המשפחתי גובר הן כלחץ פנימי מצד הנשים עצמן, הן כלחץ מצד בני המשפחה, והן כלחץ חברתי-סביבתי. עובדה זו גורמת לקונפליקטים בין תפקידיה המסורתיים של האשה והאם ובין שאיפותיה לקידום קריירה אישית לבין תפקידה החדש. מסתבר כי שחרור האשה וחירויות התנועה המודרניות יוצרות סוגי שעבוד ועול חדשים הראויים להערכה.

המאמר פורסם לראשונה באתר: http://www.haderech.co.il

Leave a Reply