תחבורת אוטובוסים מהירה

“תחבורת אוטובוסים מהירה”  – “BRT – Bus Rapid Transit” מסתמנת כלהיט הבא בתחום התחבורה הציבורית בעולם. מהי “תחבורת אוטובוסים מהירה”?

“תחבורת אוטובוסים מהירה” – “”BRT – Bus Rapid Transit מסתמנת כאופנה עולה בתחום התחבורה הציבורית. רשות התחבורה הפדרלית בארצות הברית הכריזה על תמיכה בקידום ופיתוח מערכות אוטובוסים מהירות ויועצי תחבורה החלו לסמן מגמה זו כדור הבא של התחבורה הציבורית. למדינות דרום אמריקה יש מקום של כבוד השמור לחלוצים בפיתוח “תחבורת האוטובוסים המהירה”, וערים כמו קוריטיבה בברזיל או בוגוטה בקולומביה משמשות מופת בתחום זה. רשת מטרופוליטנית של תחבורת אוטובוסים מהירה מתוכננת בבייג’ין שבסין, שילוב מערכות אוטובוסים מהירים בוצע ומתוכנן בחלק מערי אוסטרליה וניו-זילנד, בהולנד, בצרפת בצפון אמריקה ובמקומות נוספים בעולם.

סביר להניח כי “תחבורת אוטובוסים מהירה” היא סוג של תגובת נגד מצד יצרני ומפעילי אוטובוסים בעולם נגד אופנת הרכבות הקלות. “תחבורת האוטובוסים המהירה” מנסה לנתח את התכונות של הרכבת הקלה, ולהוכיח כי את כל מה שהרכבת הקלה יכולה לעשות יכולים האוטובוסים המהירים לעשות לא פחות טוב, במחיר נמוך פי כמה ממחיר הרכבת הקלה, ובתוספת יתרונות. זו התרסה של יצרני ומפעילי האוטובוסים נגד הקונספט של “הרכבת הקלה”, בבחינת “תנו לנו מסלול ייחודי וזכויות קדימה כמו שאתם נותנים לרכבת הקלה, ונספק לכם פתרון שימושי, זול, גמיש, נקי וחכם, שאינו דורש תשתית ומערכות תחזוקה ייחודיות ויקרות, ואינו נופל מהרכבת הקלה.”

מכיוון שהרכבת הקלה היא פתרון תחבורה עירוני, גם “תחבורת האוטובוסים המהירה” ממוקדת בפתרונות עירוניים. אוטובוסים עירוניים רגילים, עוצרים בתחנות בתדירות גבוהה, מתעכבים לאיסוף והורדת נוסעים, מהירות נסיעתם מוגבלת על ידי הגודש העירוני, ולכן הם נעים במהירות יחסית נמוכה. מהירות התנועה הממוצעת של אוטובוס עירוני אינה עולה בדרך כלל על 30 קמ”ש בשעה שכושרו המכני מאפשר לו להגיע למהירויות הגבוהות פי ארבעה וחמישה ממהירות זו. ברור אם כן ש-“תחבורת אוטובוסים מהירה” היא בעיקר אתגר מדיני-חברתי ותכנוני והרבה פחות מכך אתגר טכנולוגי, הנדסי או כלכלי.

השאלות המתבקשות הן, האם מדובר בפעלול פרסומי שיווקי, המנסה לשווק את האוטובוסים המסורתיים בשם מודרני יומרני? האם מדובר בתפיסה טכנולוגית חדשנית, בתפיסה מדינית-חברתית, או בתפיסה תכנונית חדשה? חסידי “תחבורת האוטובוסים המהירה” טוענים כי אין מדובר רק במטבע לשון חדשה שנועדה למטרות שיווק, אלא בתפיסת עולם חדשה, הכוללת מרכיבים טכנולוגיים ותכנונים חדשים ומרכיבים מדיניים-חברתיים. “תחבורת האוטובוסים המהירה” מופיעה במגוון צורות ודגמים מעשיים, העושים שימוש במרכיבים מגוונים בעלי ערך מוסף לתחבורת האוטובוסים המסורתית ובשילובים שונים של מרכיבים אלה. במסגרת המרכיבים היוצרים את “תחבורת האוטובוסים המהירה” ניתן לכלול את הכלים הבאים:

* נתיבי אוטובוסים ייחודיים בכבישים מהירים. דוגמא למודל כזה נמצא באדלייד, אוסטרליה, שם הוקצו נתיבים מיוחדים לתחבורה ציבורית, עליהם אוטובוסים נעים ברציפות במהירות של 100 קמ”ש.

* נתיבים מיוחדים לאוטובוסים בעלי זכויות דרך וזכויות עצירה למטרות העלאה והורדת נוסעים. בישראל סומנו מספר נתיבים כ-“נת”צים” – נתיבי תחבורה ציבורית, המיועדים לתנועת תחבורה ציבורית בלבד, אך אלו אינם ייחודיים לאוטובוסים ונועדו גם למיניבוסים ומוניות ציבוריות.

* נתיבי תפוסה גבוהה המיועדים אך ורק לאוטובוסים ולכלי רכב בעלי תפוסה גבוהה, או נתיבים המיועדים לאוטובוסים ולכלי רכב המשלמים אגרת מעבר. בישראל מתוכנן נתיב כזה בכניסה המזרחית לתל אביב.

* נתיבים הכוללים מנהרות או גשרים המוקצים אך ורק לטובת נסיעה מהירה של אוטובוסים.

* תמרורים או רמזורים המעניקים בצמתים העדפה וזכויות קדימה לאוטובוסים באמצעות שלטי הוראה או מערכות תחבורה חכמות – כמו משדרים המאותתים לרמזור לקדם פניו של אוטובוס מהיר מתקרב באור ירוק.

* תחנות אוטובוסים מיוחדות לעלייה וירידה מהירה. תחנות מסוג זה שוכללו בעיר קוריטיבה בברזיל, שם הן בנויות כשרוול מוגן מגשמים ורוחות ובהן פתחים רחבים לעלייה וירידה מהירה לאוטובוסים דרך מספר דלתות.

* אוטובוסים בעלי פתחים רבים ורחבים המאפשרים גישה מהירה ונוחה בעלייה ובירידה. אוטובוסים בעלי רצפה נמוכה המאפשרים גישה מהירה ונוחה לבעלי מוגבלויות. אוטובוסים או תחנות בעלי רמפות לעלייה וירידה מהירים. הקלה והאצה של העלייה והירידה מהאוטובוס מצטברת ובכוחה לקצר באופן משמעותי את זמן השהייה של האוטובוסים בתחנות.

* מערכות עזר המסייעות לנהג האוטובוס לעצור את האוטובוס צמוד לשפת המדרכה.

* אוטובוסים ארוכים או מפרקיים בעלי קיבולת נוסעים גבוהה המתחרה בזו של הרכבת הקלה. אוטובוסים ארוכים הם בעלי קיבולת של 120 ואף 160 נוסעים, הדומה לזו של רכבת קלה. שילוב של אוטובוסים בעלי קיבולת גבוהה המגיעים בתדירות גבוהה יכול להיות תחרותי לרכבת הקלה גם בשעות גודש.

* אוטובוסים בעלי ניהוג אוטומטי על פס מנחה. חברת “פיליאס” ההולנדית היא דוגמא לחברה שפיתחה אוטובוס שכשיר לנוע הן כאוטובוס רגיל מופעל על ידי נהג והן בניהוג אוטומטי על מסלול מנחה. אוטובוס מסוג זה ערך נסיעת מבחן גם בישראל.

* מערכות כרטוס ותשלום המבוצעות בעת ההמתנה לאוטובוס ולא בתוכו.

* אוטובוסים הנוסעים בנוחות ובשקט במהירות גבוהה מהממוצע. אוטובוסים עירוניים יכולים לפעול באמצעות מנועים נקיים ושקטים יותר ממנועי הדיזל הרווחים כיום. קיים בעולם מגוון של אוטובוסים שבכוחם לנוע באמצעות דלקים נקיים בעלי תכולת גופרית נמוכה, גאז טבעי דחוס, תאי דלק, מנועים חשמליים או מנועי כלאיים.

* שירות אוטובוסים מהיר נוח ובעל תדירות גבוהה, ההולם את שימושי הקרקע שהוא משרת. שירות המאזן את מספר התחנות ומקומן, שירות המשולב עם מקומות חניה ואמצעי “חנה וסע”, או שירות המשולב עם שימושי קרקע המרכזים מספר רב של נוסעים, כמו מרכזי קניות או מוסדות חינוך, או שירות הניזון ומזין “קניוני תחבורה”. בשונה מיציקת קווי ברזל המהווה הצהרה לקיום מסדרון תחבורה יציב ועוגן לפיתוח קרקע מונחה תחבורה ציבורית, קווי אוטובוסים מהירים אינם הצהרה יצוקה, אך השפעתם על פיתוח קרקע מונחה תחבורה ציבורית מיידית.

* שירות אוטובוסים המשולב ומקושר באופן הרמוני עם אמצעי תחבורה וטכנולוגיות תחבורה שונים. מערכות תחבורה שכונתיות או היקפיות העושות שימוש במוניות, מיניבוסים ואוטובוסים זעירים, ובטכנולוגיות מידע ותקשורת יכולות לנקז ולפזר ביעילות ובחסכנות נוסעים מרחבי המטרופולין לשדרות האוטובוסים המהירים.

ל-“תחבורת האוטובוסים המהירה” יתרונות על פני תחבורת הרכבות הקלות, הדורשות תשתית מיוחדת:

* עלות הפיתוח והרכישה של רשת “תחבורת אוטובוסים מהירה” נמוכה בהרבה מפיתוח רשת מסילות ברזל עירוניות.

*התשתית הנדרשת לאוטובוסים המהירים אינה חייבת להיות בלעדית, היא יכולה לעשות שימוש ברשת הכבישים הקיימת ובתשתית המשרתת גם מכוניות.

* גם במקומות בהם קיימת הצדקה להעניק ל-“תחבורת האוטובוסים המהירה” תשתית בלעדית או ייחודית, התשתית הנדרשת לתחבורת האוטובוסים המהירה יכולה לשרת תנועת מכוניות בזמנים בהם תנועת האוטובוסים דלילה.

* האוטובוסים המהירים הם צרכנים צנועים יחסית של קרקע עירונית יקרה וחסרה, והתחנות המזינות אותם אינן דורשות הקמת מבנים מיוחדים ויקרים. האוטובוסים המהירים אינם דורשים הקמת מתקני תחזוקה ואחסון חדשים והם יכולים לעשות שימוש במתקנים המשרתים את האוטובוסים הקיימים.

* האוטובוסים המהירים יפעלו ביעילות רבה יותר במפלסים ייחודיים ונפרדים מאמצעי התחבורה האחרים, והם לא מחייבים חפירת מנהרות תת קרקעיות או הקמת גשרים עיליים.  הפרדה מפלסית יקרה אינה תנאי הכרחי לפעולתם של האוטובוסים והם יכולים להטיב ולפעול גם על מפלס הקרקע בעזרת העדפה בצמתים. מפלסים נפרדים ישפרו את זרימת האוטובוסים, אך ניתן לצמצם אותם לצמתים קריטיים ולהקים אותם בהדרגה, מבלי לפגוע בשירות שהמערכת מספקת במשך הבנייה והפיתוח.

* האוטובוסים המהירים גמישים בתנועתם וניתן לנייד אותם בין מקומות שונים על פי התפתחות ביקושים.

* האוטובוסים המהירים זולים בהרבה מהקמת מערכי רכבות והם ברי השגה לערים בממדים שונים בעלי אפשרויות כלכליות מגוונות. בקוריטיבה ובבוגוטה רשת האוטובוסים המהירים הם יוזמה משותפת ציבורית ופרטית ותעריפי הנסיעה העממיים מצליחים לממן את תפעולה הכלכלי של המערכת.

* האוטובוסים המהירים יכולים לספק שירות הן באזורים או מסדרונות גדושים והן לתנועה פרברית דלילה יותר.

“תחבורת האוטובוסים המהירה” אינה חייבת להקיף את כל התחבורה המטרופוליטנית והיא יכולה להיות מצומצמת לעמוד שידרה, או למספר עורקים חשובים, בדומה לפריסה מוגבלת של מערכות רכבת קלה. תמהיל של שיפורים מוספים והדרגתיים שיכול להתגשם בעלות סבירה מבלי לשבש חייה של עיר לא יזכה להילה של רפורמה מהפכנית, אך גם לא יעורר התנגדויות נסערות. בכוחם של שיפורים קטנים בתחבורת האוטובוסים להכפיל מהירות נסיעה של אוטובוס עירוני, ולהעמיד לרשותו תנאים של נסיעה חלקה ושקטה. שיפורים הדרגתיים בתנאי הנסיעה יכולים להניע תנועה סלילית המזינה את עצמה כלפי מעלה – שיפור אמינות לוחות הזמנים ישפר את יעילות ניהול צי האוטובוסים, ימשוך יותר נוסעים, יניב רווחים וייתן אפשרות להמשיך ולשפר את המערכות.

דו”ח מקיף בנושא מאפייני תחבורת אוטובוסים מהירה למקבלי החלטות, שהוכן עבור מחלקת התחבורה בארה”ב נמצא בקישור: http://www.fta.dot.gov/documents/CBRT.pdf

Leave a Reply