צעצוע של תחבורה

משחק בצעצועים הוא צורך ביולוגי מולד המשותף לבעלי חיים, לתינוקות ולבני אדם בוגרים. כלי תחבורה אינם משרתים רק צרכים שימושיים ותכליתיים, הם גם סוג של צעצועים המשרת צרכים שכליים ורגשיים. ניסיונות להשפיע על עיצוב עולם התחבורה אינם יכולים להתעלם מהיבט זה.

 צעצועים, צורך שכלי ורגשי

צעצועים הם חפצים שאין להם ערך שימושי, תכליתי, אך הם חפצים מבוקשים המסוגלים לספק עניין רב, בידור והנאה לאלו המשחקים בהם, לעיתים פרקי זמן ממושכים. בעלי חיים יכולים להשתעשע עם צעצועים, ותינוקות הלומדים לגלות את העולם דרך המרחבים המצומצמים המקיפים אותם מגלים עניין רב בצעצועים שסביבם. צעצועים נמצאו בשרידים מעולמות קדומים ובתרבויות לא מפותחות. שווקי התעשייה והמסחר בצעצועים בעולם המודרני מגלגלים הון רב, ומעידים על הצורך במוצרים אלו.

צעצועים עשויים ללמד, לאמן כושר גופני, לפתח קואורדינציה, לגרות את הדמיון, לפתח אשליות ולהפעיל חושים. צעצועים מפעילים את חוש הראייה באמצעות צבעים ייחודיים או מראה בוהק, את חוש המישוש באמצעות מרקמים ייחודיים למגע, כמו מרקם קטיפתי, פרוותי, חלק או משונן, או את חוש השמיעה באמצעות יכולת הפקת קולות, נקישות או צלילים. ישנם צעצועים המופעלים בחברה, ותורמים לפיתוח קשרים חברתיים, וישנם צעצועים היכולים להעסיק שחקן בודד.

חלק מהצעצועים הם עצמים המושאלים מהעולם האמיתי כשגודלם מוקטן או מוגדל כדי להתאים לקנה המידה של השחקן או של דמיונו. בובות משחק הם כלים שדמיונו של השחקן יכול להאניש ולהשתמש בהם כדגמים לחיקוי התנהגות אנושית, או להפוך לסמל ומקור הזדהות. צעצועים מסוימים נותנים לשחקן אפשרות לדמיין משחק תפקידים ואחרים לדמיין תנועה על פני העולם או החלל. ישנם צעצועים המשמשים בידי השחקן אבני בניין או חומרי גלם המעודדים יצירה וחשיבה יצירתית ויש המעוררים השראה. צעצועים מגרים את הדמיון, כשהם מצד אחד אינם מכבידים או גורליים כמו המציאות, ומצד שני יותר מוחשיים מחלום לילה או הרהור בהקיץ.

קיימים הבדלים אופייניים בין צעצועים המעניינים בנים, לבין כאלו הטיפוסיים לבנות. בנות מזוהות עם משחקי בובה או פרווה, ואילו בנים מזוהים עם צעצועים מכאניים, כמו צעצועים בעלי גלגלים או ברגים. תקופה ממושכת רווחה הסברה כי הבדלי העניין של בנים ובנות בצעצועים ובמשחקים הוא עניין חברתי המושפע מההורים, מהחברים, מהסביבה ומדעות קדומות, המעודדים את הילדים לדבוק בצעצועים מסוג מסוים בהתחשב במינם הביולוגי. מחקרים חדשים יחסית גילו כי קיימים הבדלים מולדים בין בנים לבנות בכל הנוגע לעניין בצעצועים טיפוסיים, וכי לא מדובר רק בעניין חברתי, אלא קרוב לודאי בעניין בעל שורשים מולדים, גנטיים, הורמונאליים, דפוסי הטיות מחשבה שהוטבעו בהליכים חברתיים, או גורמים ביולוגיים אחרים. בשנת 2002, צמד החוקרים גריאן מ. אלכסנדר ו-מליסה הינס נתנו לקבוצות מעורבות של קופים זכרים ונקבות צעצועים מסוג שונים ועקבו אחר ההעדפות של הקופים בבחירת הצעצועים השונים בהתחשב במינם. קופים אלו לא שיחקו קודם לכן בצעצועים והוריהם או סביבתם לא הפעילו עליהם לחץ חברתי ולא העניקו להם צעצועים לפי מינם. מחקר זה חשף כי, בדומה לבני אדם, הקופים הזכרים גילו עניין מועדף באופן מובהק בצעצועים בעלי גלגלים ובכדורים, לעומת הנקבות שגילו יותר עניין בבובות. הקופים הצעירים דחפו דגמי מכוניות שנתנו להם לפנים ולאחור בדומה לילדים. בשנת 2008 נערך מחקר דומה על קופים מזן אחר מזה בו השתמשו החוקרים אלכסנדר ו-הינס. המחקר נערך על 34 קופי רזוס שחיו בקרב קבוצה של 135 קופים, על ידי החוקרים, ג’ניס מ. הסט, ארין ר. סיברט ו – קים וולן מאוניברסיטת אמורי. גם פרימאטים אלו חזרו על העדפות הבחירה הטיפוסיים למינים, בדומה לבני האדם ולתוצאות המחקר הקודם. הקופים הזכרים העדיפו באופן ברור צעצועים של עגלה, משאית או מכונית, ולגבי הנקבות החוקרים התקשו למצוא העדפה ברורה משמעותית.

עניינם של ילדים בצעצועים מסוגים שונים משתנה בד בבד עם התפתחותם הסנסומוטורית והרגשית. תינוקות מתחילים לגלות עניין במבט על צעצועים המקיפים אותם והצעצועים הם עיסוקם העיקרי, מלבד מילוי צורכי הקיום, כמו אכילה, שתייה ורחצה. ככל שהתינוקות מתפתחים הם עוברים לצעצועי מגע ובשלבים מפותחים יותר לצעצועי דמיון ויצירה ולצעצועים ומשחקים הדורשים חשיבה ברמות גבוהות יותר ושילוב חברתי ורגשי עם אחרים. עבור תינוקות וילדים, הצעצועים הם כלים חשובים לפיתוח מיומנויות שונות, ובהם יצירה, ומיומנויות חברתיות.

למרות שצעצועים מזוהים עם ילדים, הם לא מפסיקים לעניין אנשים בוגרים. בחייו של מבוגר העניין בצעצועים עשוי להתחלף בעניין הקיים בחיים האמיתיים, המשלב מעשה ודמיון. מי שבילדותו שיחק בחייל, בנאי, כבאי או שוטר עשוי להפוך לכזה במציאות. מי ששיחק בילדותו בבובות או בצעצועי מטבח עשוי לגלות בבגרותו עניין בגידול ילדים, גידול חיות מחמד, או ביצירתיות במטבח. משחקי התפקידים שמזמנים חיי המעשה לבני אדם בוגרים מעורבים אף הם בדמיון וביצירה.

למרות שההנחה הרווחת היא כי דמיונם של ילדים פורה ומפותח הרבה יותר מזה של מבוגרים, הבידור, הסקרנות, הגירוי והדמיון אינם מסתיימים בגיל ההתבגרות. מבוגרים נוטים לשנות את הבעתם ביחס לצעצועים, אך הם עשויים להתייחס למכשירים, התקנים, או לכלי עבודה כאל צעצועים. דווקא למבוגרים יש פעמים רבות יותר כלים ואמצעים זמינים לפתח דמיון ויצירה באמצעות פיתוח מוצרים שימושיים או אומנותיים. בינואר 2010 פורסם בבריטניה מחקר לפיו גבר ממוצע מהרהר על מין 13 פעמים ביום, ובסך הכול 4,745 פעמים בשנה, אך מקיים יחסי מין 104 פעמים בשנה. נשים חושבות על מין בממוצע 6 פעמים ביום, או 1,825 פעמים בשנה. מחקר זה מרמז כי דמיון פעיל מלווה את בני האנוש לאורך חייהם, והוא ממלא בחייו של אדם בוגר חלק גדול עשרות מונים, מחיי המעשה.

כלי תחבורה כצעצועים

בחנויות צעצועי ילדים ניתן למצוא עושר של דגמי תחבורה שונים, ובהם כלי רכב מוקטנים, משאיות, טרקטורים, רכבות, מכוניות משטרה וכיבוי אש, ספינות מטוסים או חלליות. כאשר הילדים גדלים חלקם רוכש או בוחר לעשות שימוש בכלי תחבורה אמיתיים. האם לשימוש זה יש קשר לשימוש בצעצועי התחבורה? כנראה שכן.

מעצבי מכוניות מייחסים לעיצוב כלי הרכב משמעותיות החורגות מהמשמעות השימושית הטהורה של כלי הרכב, עד כדי אומנות או פיסול. המשווקים והמפרסמים של כלי רכב פונים לקהל הצרכנים בשפה שנועדה לשכנע ולפתות אותם לרכוש את התוצרת. עיון בחומרי הפרסום והשיווק של כלי רכב מעיד כי יש בהם יסודות רבים הקשורים לפסיכולוגיה של משחק בצעצועים ושל משיכה לצעצועים. הפרסומות לכלי רכב מעתירות עליהם שבחים ומפליגות בשמות תואר שחלקם אינם קשורים בתכונות מעשיות ושימושיות, אלא לקוחים מעולם הפסיכולוגיה של הצעצועים. נזכיר מספר דוגמאות מפרסומות אלו:

* חברת הרכב “פורד” מפרסמת את דגם ה-“פיאסטה” ככזה היוצר “…חווית נהיגה שבה כל נסיעה היא תענוג אמיתי…הצורה והתפקוד מתמזגים באופן מושלם כדי להישאר רגועים ובשליטה מלאה.” דגם ה “Edge” מפורסם כ-“מחולל התרגשות…אנחנו חייבים להתריע מראש: העיצוב הנועז והגמישות …מושכים תשומת לב רבה…קרוב לודאי שהביצועים הנמרצים, בשילוב עם ההתנהגות…., שמזכירה מכונית ספורט-סדאן, יעוררו התרגשות עזה, האם אתה מוכן?… דלת אחורית מתרוממת מקלה על הגישה לאזור המטען הנדיב… וכדי ליהנות מהמראה המושך ביותר, גירסת ה – SEL נוצצת במיוחד עם חישוקים בקוטר 18 אינץ’ ובציפוי כרום…”

* חברת הרכב “רנו” מתייחסת בפרסומות לדגם ה-“קליאו” בלשון נקבה ומייחסת לה תכונות של בת זוג, “…סקסית ושובבה, נראית עליך טוב?”. הרכב המשפחתי דגם “פלואנס” מתואר בלשון זכר כמספק חוויות – “מעניק חווית נסיעה עילאית.”, “מאחורי צללית חלקה מסתתר מרחב פנימי נדיב, גימורים אלגנטיים ואבזור יוקרתי מגוון…הקווים…מעניקים פירוש חופשי משלהם לחוקי האווירודינמיקה, כשהם משלבים ניקיון ואיזון, דינמיות וחלקות”. דגם ה-“מגאן” מתואר בלשון נקבה ה-“מעניקה לך איכות חיים מעוררת השראה.” דגם ה-“קולאוס” הוא רכב “רב-תכליתי, הנהיגה בו מהנה ומפנקת בכל דרך בעיר וסביבתה, דרכים מהירות, וכמובן בשטח…”

* חברת הרכב “מרצדס”, הידועה במיצוב יוקרתי מדגישה את המושג לגבי הדגמים השונים שהיא משווקת בתיאורים, ובהם: “יוקרתית יותר”, “יוקרתית שמתאימה למידות שלך”, “מגדירה מחדש את המילה משיכה”, “אגדת כביש מוטורית”, או “כשיוקרה ופנאי נפגשים”.

* חברת “ביואיק” משווקת את דגם ה – “לה קרוס” בלשון נקבה מושכת, “אתה צועד לעברה, כבר מרחוק נגלים אליך קווי המתאר הממגנטים שלה, כשאתה מתקרב נגלית בפניך התמונה המלאה…משהו חדש, משהו כובש!…מכונית המנהלים היוקרתית החדשה…משלבת עיצוב מעורר השראה… העיצוב שלה מושפע מהקו הקלאסי…” דגם ה-“לוצרן” כולל “מושבי עור מפנקים…”

* כינוי של האופנוע מדגם “RS 1200 GS Adventure” מתוצרת BMW, מעיד כי מדובר ב-“הרפתקה”, והפרסומת הנלווית אליו מתארת את הצפוי לרוכב, בתרגום חופשי “היכן שאתה, היה מוכן לכך: בין אם לטיול מהיר להרים הקרובים או יציאה ליבשת אחרת לגלות תרבויות רחוקות חדשות…”

* לטענת חברת “טויוטה” דגם “האוונסיס” המפואר היא “מכונית שבאמת מבינה את הנהג ויוצרת חווית נהיגה נעימה. אתלטית, אותנטית, בטוחה בעצמה. קווים זורמים וחלקים. נוכחות רבת-עוצמה המוכנה למשוך אליה את תשומת הלב…”. דגם ה –”יאריס” הצמום מוגדר כמכונית “חזקה, ספורטיבית, בטוחה בעצמה…מה הפלא שהיא מרגישה כל כך גדולה.”

* חברת הרכב “הונדה” מציגה את דגם ה-“אקורד” כ-“…מכונית מנהלים מרגשת ומפנקת בעיצוב דינמי ומיוחד…”. את המכונית “… עוטף עיצוב חדש, מרגש וספורטיבי, וכל זה, על מנת להעניק לך את חווית הנהיגה המושלמת.”

* חברת “וולבו” משווקת בין השאר את דגם המכונית “XC70”, המוגדרת “…מצליחנית, מתוחכמת, מסוגננת וקרבית…האתלטית של סדרת וולבו…”, ואילו דגם “S80” מתואר כמקנה “חווית נסיעה מתוחכמת ומסוגננת. רכב זה מהווה את השילוב המושלם בין נוחות, חווית נהיגה, מצליחנות, תחכום וסגנון. מאז השקתה מכונית סדאן מלאת הסטייל וחדות המראה מסובבת את ראשי הצופים בה.”

תיאורי המכוניות בפרסומות השיווק מלמדים כי נעשית פניה לעניינים המצויים בצעצועים ולאו דווקא לתכליתיות ושימושיות. הפרסומות פונות לדמיון ולאשליות של הרוכשים הפוטנציאליים, הם מסבים את ליבם למראה הבוהק והחלק של כלי הרכב, למרקם של המושבים, לחזות של פנסי הרכב או של הרשתות המעצבות את חזית כלי הרכב, ואף לקולות הבוקעים מכלי הרכב. הרוכשים מכוונים להפליג בדמיונם להרפתקאות ומסעות רחוקים ולצפות לחוויות חדשות. נהגים ונוסעים בכלי תחבורה שונים מתייחסים אל הנהיגה או הנסיעה כאל חוויות הדורשות להפעיל את החושים, הרגשות, המוטוריקה האנושית והקואורדינציה בין החושים לתגובות הגוף. אין ספק כי בכלי תחבורה ישנם מרכיבים  רבים מעוררי עניין המשותפים למשחק בצעצועים.

מקורות וחומר לעיון:

מבט בינתחומי על התפתחות ילדים, משמעות המשחק בילדות, ד”ר רבקה יהב, שרון קירשנר, 20.2.2008, מדע ורפואה

Why do boys and girls prefer different toys?, A Look at the Hard Truths About Human Nature, Satoshi Kanazawa, 17.4.2008, The Scientific Fundamentalist

Sex differences in rhesus monkey toy preferences parallel those of children

Janice M. Hassett, Erin R. Siebert, and Kim Wallen

Chris Bangle says great cars ar Art

Men think about sex 5,000 times a year, Telegraph, 8.1.2010

http://www.ford.co.il/category/FiestaVision

http://www.ford.co.il/files/catalog/FEdge_catalog.pdf

http://www.renault.co.il/

http://www.mercedes-benz.co.il/

http://www.bmw-motorrad.co.il/

http://www.toyota.co.il/

http://www.honda.co.il/Index.asp?CategoryID=408&ArticleID=2083

http://www.volvocars.com/il/Pages/default.aspx

Leave a Reply