קשה לבטל משטר ישן, קשה שבעתיים להקים חדש

בין שלילת שיטת משטר ישנה לבין הקמת שיטה חדשה קיים מרחק רב. פערים בין מדיניות התחבורה המוצהרת של הממשל החדש בארצות הברית לבין המציאות מדגימה כיצד גם במשטר דמוקרטי מבוסס קשה לשנות מציאות מושרשת.

בסוף ינואר 2011 המוני אזרחים יצאו לכיכרות מרכזיות במצרים והחלו בסדרת הפגנות נגד המשטר ששלט במדינה ביד רמה כשלושים שנים. לאחר מאבק מתמיד של 18 יום ההמון השיג את משאלתו הראשונה – הפלת המשטר הקיים. ההפגנות וההפיכה עוררו בעולם עניין תקשורתי רב ונדמה כי ניתן לחזות בתנועת גלגלי השיניים של ההיסטוריה בעת גורלית בה ממשל ריכוזי חזק מאבד את כוחו, וכי הרפובליקה המצרית עשויה להפנים עקרונות של זכויות פרט ומשטר דמוקרטי. אין ספק כי מדובר באירוע מכונן, אך השאלות הקשות והמעניינות יותר הן לא מה ההמונים שללו, אלא מהו התוכן החיובי שיכנס לחלל השלטוני, והאם וכיצד הוא יוגשם?

בין שלילת שיטת משטר ישנה לבין הקמת שיטה חדשה קיים מרחק רב. שינויים היסטוריים מתגבשים בשרשרת אירועים יומיומיים אפורים שאינם מוצפים באור זרקורי התקשורת, ודווקא אירועים שנתפסים כדרמטיים עשויים להתברר כבעלי משקל היסטורי מוגבל. תהליכי הפנמה ומעבר ממשטר ריכוזי למשטר דמוקרטי ארוכים ומייגעים, הם כרוכים בשינויים רבים, ובהם שינויי תרבות וחינוך ממושכים, בביזור מערכות כלכליות, ובהקמה וביסוס של מוסדות שלטון המבוססים על מנהל תקין והוגן, אשר כוחם מבוזר ונשמרים ביניהם יחסי גומלין היוצרים מערכת יציבה ומבוקרת של איזונים ובלמים.

בסוף שנת 2008 חל מהפך היסטורי בדמוקרטיה הגדולה והחזקה בעולם, ארצות הברית, כאשר נשיא רפובליקני שמרן הוחלף בנשיא דמוקרטי, צעיר, ולראשונה בתולדות ארצות הברית, כהה עור. לאחר זכייתו בבחירות, נשא הנשיא הנבחר, ברק אובמה, נאומים נלהבים ובהם הכריז כי “שינוי הגיע לאמריקה”, הבטיח לתומכיו המובהקים, שנמנו על שכבות מקופחות, שינויים מיוחלים, ולתשואות הקהל הצהיר, “כן אנו יכולים”. המהפך בארצות הברית עורר עניין תקשורתי והתרגשות רבה – תקוות גדולות בקרב אלו שהצביעו על רצון בשינויים, וחששות על ידי אלו שביקשו לשמר את המצב הקיים. האליטות הוותיקות, שנהנו מחקיקה וממדיניות שהיו פירות שתדלנות ממושכת, החלו לחשוש שהממשל החדש יתנכר להם ויבוא עמם חשבון, ושכבות חלשות, שלא נהנו ממדיניות תומכת ומחקיקת מגן וסבלו מקיפוח, קיוו שממשל החדש ישפר את מצבם וכוחם.

כשנתיים אחרי המהפך השלטוני בדמוקרטיה הגדולה בעולם מסתבר כי השינויים שעברו על אמריקה היו הרבה פחות דרמטיים מהרעש התקשורתי שליווה את חילופי השלטון בשנת 2008. תכניות לשינויים ותיקונים נתקלים בזרמים מנוגדים ובסלעי מציאות איתנים, ושינויי המציאות אינם נובעים דווקא מרפורמות שלטוניות, אלא מגורמים רבים ומורכבים. אם במשטר דמוקרטי, בו החלפת שלטון נעשית באופן ממוסד, שיטתי ומובנה, קשה לחולל שינויים, הרי כנראה שלשלטון החדש שיקום במצרים צפויה מלאכה רבה וקשה, כשתרבות ומוסדות שלטון דמוקרטיים עדיין אינם בשלים.

התחבורה בארצות הברית– בין כוונות מדיניות למציאות

קשיים לממש שינויים במדיניות התחבורה בארצות הברית יכולים להדגים אתגרים מציאותיים העומדים בפניו של ממשל חדש המבקש להטביע חותם היסטורי על המציאות. התחבורה בארצות הברית בעלת שורשים עמוקים ומאופיינת בשימוש נרחב בכלי רכב פרטיים גדולים, זוללי דלק, ובלתי רגישים לסביבה, בהשוואה למרבית העולם ולתרבות הרכב באירופה ובאסיה. תושבי ארצות הברית ממעטים לעשות שימוש בתחבורה ציבורית ובכלי רכב קלים,  ושימושי הקרקע ותשתיות הדרכים והחניונים ברחבי המדינה הולמים שימוש נרחב בכלי רכב פרטיים מגושמים.

מדיניות התחבורה של ממשל הנשיא בוש, שקדם לזה של אובמה, גילתה רגישות גוברת לעליית מחירי הדלק בעולם, לתלותה של ארצות הברית בדלק מיובא ולהשלכות הגאו-פוליטיות והסביבתיות של צריכת דלק מוגברת. הרגישות הגוברת הניעה תמריצים מדיניים לקידום טכנולוגיות שיספקו תחליפי נפט להנעת תחבורה, ולשיפור יעילות צריכת הדלק בכלי הרכב הנעים על כבישי ארצות הברית בכלל, ופרי תוצרת תעשיית הרכב האמריקאית בפרט.

הרוחות של ממשל אובמה – שבישר על שינויים חברתיים וסביבתיים – נושבות לעבר מדיניות תחבורה המעודדת מכוניות ברות השגה לכל נפש, מכוניות צמומות בעלות טביעת רגל כלכלית וסביבתית צנועה ותחבורה ציבורית. הזדמנות פז להטבעת שינויים במציאות התחבורה בארצות הברית נפלה לידי הממשל כפרי בשל כאשר סמוך לבחירתו תאגידי הרכב הגדולים בארצות הברית נקלעו למשברים כלכליים ופנו לממשל בבקשות סיוע נואשות לזריקת גלגלי הצלה שיחלצו אותם מסכנה מוחשית של פשיטת רגל. בחודש מרץ 2009 התגבשה תכנית סיוע כלכלי לתעשיית הרכב בארצות הברית. לאחר גיבוש התכנית הנשיא הנבחר הכריז כי תכנית הסיוע של ממשל ארצות הברית לחברות ג’נרל מוטורס ו-קרייזלר תחולל שינוי מקיף ועידן חדש בתעשיית הרכב.

חלפו שנתיים מאז שהממשל הדמוקרטי בארצות הברית התחלף, קיימים איתותים המלמדים על הכוונה החדשה, אך מבט על המציאות אינו מעיד על מהפכה, אלא על שינויים אבולוציוניים מדורגים ואיטיים. על מגרש המשחקים הגדול המעצב את מדיניות התחבורה בארצות הברית משפיעים מאמנים, שחקנים ונותני עצות רבים, מלבד המדיניות השלטונית. המציאות המורכבת נקבעת על ידי תעשיית הרכב ולווייניה, ובהם, הנהלות, עובדים, ספקים, בנקאים, משווקים, מפיצים, מתחרים, ובעיקר לקוחות. מעל לכל, ציבור צרכני תחבורה רחב ומגוון מכתיב את מהלכי השווקים, ובשווקים החופשיים מתנהל המשחק הדמוקרטי המכריע.

סיכום מכירות כלי הרכב בארצות הברית לשנת 2010 בהשוואה לשנת 2009 מגלה עלייה של כ – 16% במכירת משאיות קלות, רכבי שטח, טנדרים, ואנים ורכבים רב תכליתיים, וירידה של כ – 6% במכירת מכוניות צמומות. הטנדר “פורד דגם 150 –F” שמר על הבכורה במכירות בארצות הברית גם בתחילת 2011. כשלושה רבעים ממכירות הרכב של חברת “קרייזלר” היו של כלי רכב הכלולים בסיווג “משאיות קלות”. תעשיית הרכב בארצות הברית מציעה דגמי כלאיים המונעים בדלק ובחשמל, אך מסתבר שכרבע מנתח שוק זה נרכש בשנתיים האחרונות על ידי הממשל האמריקאי, אך לא סחף את הציבור הרחב. להיפך, בשנה החולפת צנחו המכירות של כלי הרכב ההיברידיים בארצות הברית ב – 8%, והם מהווים בסך הכל כ – 2% מכלל מכירות הרכב לשווקים ביתיים. למרות המשבר הכלכלי שארצות הברית חוותה והמדיניות של הממשל, הצרכנים האמריקאים לא סיגלו חלופות תחבורה יעילות, חסכוניות וידידותיות לסביבה, ויצרני הרכב מתמסרים לביקושים בסוכנויות המכירות יותר מאשר לבקשות הממשל.

אמנם ה-“משאיות הקלות” של שנת 2010 יעילות בצריכת דלק בהשוואה לאלו שלפני עשור ושניים, אך גם כלי הרכב הקלים החדשים והמתחרים עברו שיפורים מקבילים. ממוצע צריכת הדלק בצי כלי הרכב החדשים המוצעים על ידי תעשיית הרכב בארצות הברית נמוך מ – 10 קילומטר לליטר דלק – יעילות רחוקה מיעילות צריכת הדלק בצי האירופי.

למרות ההעדפות המבוזרות של צרכני רכב רבים בארצות הברית המעדיפים כלי רכב מגושמים, בחירה זו אינה נובעת רק ממסורת צריכה של כלי רכב משפחתיים בגודל של ספינות זעירות, אלא גם מדחיפה מצד המציעים. בעשורים האחרונים יצרני הרכב בארצות הברית טוענים כי עלויות שכר העבודה הנהוגות בתעשיית הרכב בארצות הברית גבוהות בהשוואה לעלויות העבודה המוטלות על התעשיות המתחרות באסיה ובאירופה. היתרון היחסי של תעשיית הרכב בארצות הברית מוביל תעשייה זו לברירת ייצור של כלי רכב מנופחים ויקרים יחסית, שייצורם מותיר שולי רווח גבוהים שיכולים לכסות עלויות ייצור גבוהות.

מנהלי תעשיית הרכב בארצות הברית מתייחסים ברגשות מעורבים למציאות שבה שוק המכוניות הגדולות שולט בארצות הברית. כלי רכב אלו הם ה-“לחם והחמאה” של התעשייה ומאפשרים את הישרדותה, אך גם מקור חששות לתעשייה שזה מקרוב נחלצה בעור שיניה מקריסה. בהשוואה לשוק כלי הרכב הצמומים, שוק כלי הרכב הגדולים, היקרים ובעלי צריכת הדלק הגבוהה יחסית פגיע יותר לזעזועים של תנודות חדות במחירי הדלק, או לשפל כלכלי.

ממשל אובמה חזר על מטרות שהציב הממשל הקודם לתעשיית הרכב – כלומר קבע תקנות המציבות לתעשיית הרכב יעדים מוגברים לשיפור יעילות צריכת הדלק. לתעשייה הוצבה מטרה אגרסיבית להגיע לצריכת דלק ממוצעת של כ – 14.5 קילומטרים לליטר עד שנת 2016 ולהגיע ליעדים גבוהים יותר מידי שנה אחר כך. הוצהר כי המטרה לעשור הקרוב תהיה צריכת דלק של כ – 25 קילומטרים לליטר עד שנת 2025. תעשיית הרכב בארצות הברית אינה ששה לממש את יעדי הממשל. התעשייה טוענת שמימוש היעדים הלכה למעשה הוא משימה טכנולוגית שספק אם ניתן להגשימה, וכדי להגביר את הסיכויים להגשמה נדרש להשקיע הון רב במחקר ופיתוח, אשר צפוי לייקר את מחיר כלי הרכב לצרכנים, למתן את צריכת כלי הרכב, ולגרום לפיטורי עובדים רבים בתעשייה. נטען כי ייקור כלי הרכב יגרום לצרכנים רבים לשמר את כלי הרכב הקיימים, יגדיל את גיל צי הרכב במדינה, ובסופו של דבר יאריך את השימוש בכלי רכב בעלי צריכת דלק גבוהה יחסית.

המציאות בשוק הרכב האמריקאי אינה משקפת שינוי מדיניות, אך ניצנים של שינוי מגמה נובטים בתוכניות העתידיות, ותעשיית הרכב האמריקאית מצהירה על תכניות מחקר ופיתוח לייצור כלי רכב יעילים בצריכת דלק.

* ג’נרל מוטורס שחררה לשווקים בדצמבר 2010 את דגם הכלאיים המבוסס על מנוע בעירה ומנוע חשמלי – ה “שברולט וולט” – שניתן להטעינו בחשמל באופן ישיר. בנוסף החברה הציגה דגם סדאן חדש של ביואיק, בעל ממדים גדולים במושגים אירופאים, אך קטנים יותר בהשוואה לדגמי ביואיק מסורתיים. בקיץ הקרוב צפוי אחד המפעלים של ג’נרל מוטורס במישיגן להפיק מפסי הייצור דגם קומפקטי חדש – “שברולט סוניק”. ה-“סוניק” הוא דגם צמום דוגמת “פורד פיאסטה” הוותיקה שנבנית במפעלי פורד במקסיקו. ייצור כלי רכב צמומים מובן מאליו בתעשיית הרכב באירופה ובאסיה, אך עבור ג’נרל מוטורס האמריקאית מדובר במהפכה ובניסיון להוכיח כי גם חברה זו מסוגלת לייצר ברווחיות כלי רכב צמומים בסגנון אירופאי ויפני בתוך ארצות הברית. ה-“סוניק” צפוי להיות דגם המכונית הקטנה ביותר המיוצרת על פסי ייצור בארצות הברית, והדבר התאפשר אודות לגיבוש הסכמים מיוחדים עם איגודי העובדים של תעשיית הרכב בארצות הברית.

* חברת פורד הציגה רכבי כלאיים והנעה חשמלית של הדגם המשפחתי “פורד פוקוס”. אחד ממפעלי “פורד” במישיגן הוסב מייצור דגמי ענק של רכבי שטח וספורט לייצור כלי רכב קטנים יותר ויעילים בצריכת דלק מדגמי “פוקוס”. הייצור הסדרתי צפוי להתחיל עד שנת 2012. בשנת 2010 עיקר המכירות של “פורד” בארצות הברית התבססו על רכבי שטח ומשאיות קלות, אך רכב השטח הנמכר ביותר היה מדגם “פורד אסקייפ”, בעל צריכת דלק של כ – 10 קילומטרים לליטר. חברת “פורד” טוענת כי שיפרה את צריכת הדלק של דגם “פורד אקספלורר” מ – 6 קילומטרים לליטר לפני כעשור לכ– 7.5 קילומטרים לליטר בשנה האחרונה. צריכת הדלק אינה מרשימה במונחים השוואתיים וביחס ליעדי הממשל, אך קיימת נחמה פורתא בשיפור כ – 25% לעומת העבר.

* חברת “קרייזלר” צרפה את היצרן האיטלקי “פיאט” כשותף אסטרטגי במטרה לנצל את היתרונות והידע של “פיאט” לייצור ושיווק כלי רכב צמומים יותר. בכל זאת בשנה האחרונה עיקר ההכנסות של “קרייזלר” התבססו על הדגמים המסורתיים התפוחים.

הקשיים של הממשל החדש בארצות הברית לשנות את המציאות בשוק הרכב מדגים כי ביצוע שינויים מעשיים הוא עניין מורכב המושפע משחקנים שונים, ובעל השפעות גומלין המקזזות כוונות רצויות או מוצהרות. כך לדוגמא, ייצור כלי רכב יעילים בצריכת דלק, או השקעות גבוהות ביעילות צריכת דלק עלולים לפגוע ברווחיות של תעשיית הרכב, לגרום לפיטורי עובדים, וללחצים של עובדים שמשרותיהם נתונות בסכנה נגד מדיניות הממשל. איגודי העובדים בתעשיית הרכב היו תומכים מובהקים בממשל אובמה ובבחירתו לנשיאות, ומדיניותו הכללית המוצהרת של הממשל היא לסייע למעמד העובדים. רגישות זו מחלישה את נחישותו של הממשל לפעול למען ציבור רחב של צרכני רכב המעוניינים או זקוקים לכלי רכב יעילים יותר בצריכת דלק ומזהמים פחות.

מקורות וחומר לעיון:

תעשיית הרכב ואחריות חברתית

ענף התחבורה על מים סוערים

תעשיית הרכב האמריקאית כסוגיה ציבורית

A Green Detroit? No, a Guzzling One, Edward Niedrmeyer, December 15, 2010

Obama fuel plan would raise car prices, study says, Bernie Woodall, 15.12.2010

Deal Or No Deal? General Motors’ IPO, Matthew Stevenson, 27.12.10, NewGeography.com

The Downsizing in Detroit, Bill Vlasic, 5/1/2011, New York Times

Can U.S. automakers build a small car in this country? GM thinks so, Peter Whorinskey, 21/1/2011, Washington Post

 

Leave a Reply