ה-“דולמוש” – מעדן תחבורה תורכי ממולא

תורכיה היא שיאנית השימוש בתחבורה ציבורית באירופה, וקרוב לחצי מסך כל הנסועה של אזרחי תורכיה נעשה באוטובוסים. חלק מהצלחת התחבורה הציבורית בתורכיה נזקף ל-“דולמוש” היעיל והצנוע. כמו ה-“דולמה” – המעדנים הממולאים בהם נודע המטבח התורכי, גם ה-“דולמוש” הוא מעדן תחבורה ממולא.

תורכיה – מעצמת שימוש באוטובוסים

על פי נתונים מעודכנים המפורסמים על ידי האיחוד האירופי, (נתוני שנת 2008), תורכיה היא המדינה האירופית בה השימוש בתחבורה הציבורית הוא הגבוה ביותר. 49% מהנסועה בתורכיה נערכים באמצעות תחבורה ציבורית ו – 51% בתחבורה פרטית. ב – 27 מדינות האיחוד האירופי, 16.7% מהנסועה נערכים באמצעות תחבורה ציבורית ו – 83.3% באמצעות תחבורה פרטית. בקרב מדינות אירופה, תורכיה מתבלטת בחלוקה הייחודית של אופני התחבורה המנועית המתקיימים בה, ובינה לבין מדינות אירופה האחרות קיים פער בולט בכל הנוגע לשימוש בתחבורה ציבורית בכלל, ובאוטובוסים בפרט. במקום השני באירופה במדרג המדינות המשתמשות בתחבורה ציבורית ניצבת אחרי תורכיה, הונגריה. בהונגריה 37.9% מהנסועה נערכים באמצעות תחבורה ציבורית. בקרב מדינות אירופה, הונגריה מחזיקה בשיא הנסועה היחסית האירופי ברכבות, כאשר 12.3% מהנסועה נערכים על מסילות ברזל, בזמן שבתורכיה רק 2.2% מהנסועה נערכת ברכבות. 46.8% מהנסועה בתורכיה נערכים באוטובוסים – נתון יוצא דופן, שאין לו אח ורע בקרב השכנות – והוא מתנשא מעל ממוצע של 9.4% נסועה באוטובוסים ב-27 מדינות האיחוד האירופי.

לנתח היחסי הגבוה של תחבורה ציבורית בתורכיה יש קשר סיבתי לתוצר המקומי הגולמי ולרמת החיים. קיים מתאם סטטיסטי וסברה מקובלת לפיהם עלייה ברמת חיים במדינה נתונה מגדילה את הנתח של התחבורה הפרטית ובמקביל מפחיתה את הנסועה בתחבורה הציבורית. מתאם זה קיים גם בתורכיה. התוצר המקומי הגולמי בתורכיה היה ועודנו בין הנמוכים בקרב מדינות אירופה. בשנת 2009 נמדד התוצר המקומי הגולמי לנפש לפי תקן של כוח קנייה, בתורכיה ב – 45 נקודות, בהשוואה לתקן ממוצע של 100 נקודות ב – 27 מדינות האיחוד האירופי. אך התוצר הלאומי בתורכיה אינו מסביר את הבולטות של תורכיה בשימוש עצים בתחבורה ציבורית ובאוטובוסים בהשוואה לבולגריה – בה אותו מדד הוא 44 נקודות, לרומניה – שזכתה ל – 46 נקודות, או להונגריה וסלובקיה. 46.8% שימוש באוטובוסים בתורכיה בולטים בהשוואה למדינות המדורגות אחריה – הונגריה עם 25.75%, בולגריה – 20%, סלובקיה – 18.6%, אסטוניה – 18.5% ו-יוון – 17.95%.

מרבית המתעניינים בקידום תחבורה ציבורית בישראל מבקשים ללמוד מניסיונן של המדינות המפותחות והעשירות באירופה, אך נראה שהמפתחות לתחבורת אוטובוסים מוצלחת נמצאים בתורכיה, ולכן התחבורה הציבורית במדינה זו צריכה לעורר עניין והשראה.

ה-“דולמוש”

תחבורת האוטובוסים בתורכיה מבוססת על קווי אוטובוסים קבועים כנהוג בעולם, אך יש לה מרכיב נוסף והוא שימוש במיניבוסים הפועלים בתדירות גבוהה יחסית ומשוחררים מכבלי פורמאליות רבים הנהוגים בקווי האוטובוסים הסדירים. הכינוי למיניבוס האופייני המשמש בתחבורה הציבורית בתורכיה הוא “דולמוש”. ה-“דולמוש” הוא מעין הכלאה בין מונית שירות לבין אוטובוס, המשמש לנסיעות נוסעים משותפות על קווים קבועים.

פירוש המילה “דולמוש” בתורכית הוא “מלא”. מי שמכיר ומוקיר את סגולותיו של המטבח התורכי התוודע למעדני ה-“דולמה” – ירקות ופירות מגוונים הממולאים, בעיקר בבשר ואורז, וכוללים בין השאר חצילים, פלפלים, עגבניות, בצלים, או תפוחי אדמה ממולאים. המטבח התורכי מפורסם גם בעלים השונים הממולאים, כמו עלי הכרוב, המנגולד ובמיוחד עלי הגפן. “זייטינבאלי דולמה” – הם עלי גפן ממולאים בבשר ואורז מתובלים, המבושלים  בשמן זית, ו-“ילנג’י דולמה” – הם עלי גפן ממולאים באורז ללא בשר ולכן מכונים “מילוי מזוייף”.

ה-“דולמוש” התורכי הוא מעדן תחבורה הראוי למעמד של כבוד לצד מעדני ה-“דולמה” הקולינריים. שמו של ה-“דולמוש” מעיד על התפיסה העומדת מאחורי אמצעי התחבורה שזכה לשמו דווקא בשל מרכיב המילוי. ה-“דולמוש” יוצא לדרכו כאשר הוא מלא או כמעט מלא בנוסעים יושבים, ובדרך כלל לא לפי לוחות זמנים קבועים. מכיוון שמדובר במיניבוסים שהם בעלי 15 – 25 מושבים, הם מתמלאים בנוסעים יושבים תוך זמן קצר, בהשוואה לאוטובוסים בעלי כ – 50 מקומות ישיבה, ולכן מסוגלים לצאת לדרכם כשהם מלאים במרווחי זמן קצרים ובתדירות גבוהה. הכמות המוגבלת של המקומות מאיצה את משך ההעלאה וההורדה של הנוסעים בקווי ה-“דולמוש”, המאספים, ובכך מקלה על ההכבדה הנגרמת לנוסעים האחרים בקו הנאלצים להמתין.

מכיוון שה-“דולמוש” נוסע כשהוא מלא ובתדירות גבוהה, הוא בר-קיימא מבחינה תפעולית, כלכלית וסביבתית. מהיעילות התפעולית והכלכלית נהנים לא רק מפעילי ה-“דולמוש”, אלא גם הנוסעים, אשר נהנים מתחבורה ציבורית במחירים זולים יחסית לקווי האוטובוסים ועל אחת כמה וכמה בהשוואה למוניות מיוחדות.

ה-“דולמוש” מספק שירותי תחבורה ציבורית גם באזורים עירוניים וגם באזורים כפריים דלילי אוכלוסין. גודלו הצנוע מאפשר לו לפזר ולאסוף נוסעים מאזורים דלילים בביקושים בתדירות גבוהה יחסית. כושר התמרון של המיניבוסים גבוה מזה של אחיהם הגדולים-האוטובוסים, ולכן הם מסוגלים לנוע בקלות יחסית על כבישים צרים ומפותלים באזורים הרריים והשפעתם על עיכוב תנועה באזורים עירוניים נמוכה.

בערים, עיירות וכפרים רבים קיימות תחנות סופיות ומרכזיות של קווי “דולמוש”, לעתים הן נפרדות מתחנות האוטובוסים, ולעתים סמוכות אליהן. קווי ה-“דולמוש” משלימים פעמים רבות את שירותי האוטובוסים הגדולים יותר באיסוף ופיזור נוסעים לקווי אוטובוסים על צירים ראשיים ומהם לאזורים דלילים יותר בביקושי תנועה במרחב ובזמן. בחלק מהערים הגדולות בתורכיה ישנם מספר מסופי “דולמוש” המפוזרים במקומות שונים בהתאם לריכוזי אוכלוסין ומרכזי תעסוקה או בילוי, ומקלים על הנגישות למסופים. שירותי ה-“דולמוש” הם עסקים פרטיים הנתונים לפיקוח ממשלתי. הפעלת הקווים נעשית מכוח זיכיונות לקווים ורישיונות למיניבוסים.

בקווים ואזורים רבים ה-“דולמוש” משוחרר מחלק מהכבלים הפורמאליים המחייבים את קווי האוטובוסים. במרכזי ערים קיימות בדרך כלל תחנות קבועות לקווי ה-“דולמוש”, אך על כבישים שאינם עמוסים ובאזורים דלילים נהגי ה-“דולמוש” רשאים לאסוף ולהוריד נוסעים על מסלול נסיעתם מחוץ לתחנות קבועות, ובכך מיטיבים את השירות לנוסעים בגמישות והתאמת השירות לצרכים אמיתיים של הלקוחות. נוסעי ה-“דולמוש” רשאים לבקש מהנהג לעצור בכל מקום מותר שאינו יוצר סיכון, ונוסעים מבחוץ רשאים לנופף לנהג בידם לאיתות כי הם חפצים לעלות על הקו. חזית המיניבוסים מצוידת בשילוט המציין את מספר קו ה-“דולמוש”, יעדו והתחנות העיקריות במסלולו.  תעריפי ה-“דולמוש” אחידים, זולים, ופשוטים, והם אינם תלויים במשך או באורך נסיעת הנוסע בקו.

מוניות השירות בישראל הן האמצעי הדומה ביותר ל-“דולמוש” התורכי, אלא שהיקף הפריסה של ה-“דולמוש” בתורכיה רחב ומקיף הרבה יותר, ומרבית המיניבוסים גדולים מאלו הפועלים בשירותי מוניות השירות הישראליות. מדיניות התחבורה הציבורית בישראל מבוססת על שלד עיקרי של קווי אוטובוסים, כאשר המיניבוסים נדחים מפניהם או משלימים אותם. בתורכיה מערכת קווי ה-“דולמוש” זוכה לפריסה רחבה ולקווים מגוונים גם בערים ובאזורים בהם פועלים קווי אוטובוסים. ההנחה היא שהגמישות של המיניבוסים גבוהה יותר, ובכוחה לספק שירות יעיל ותחרותי בהשוואה לשירותי האוטובוסים. עידוד ה-“דולמוש” כאמצעי תחבורה מוביל הפך אותו במקומות רבים בתורכיה לאמצעי התחבורה היעיל, התדיר, המהיר, הנוח, הזול והמבוקש ביותר, החוסך לנוסעים זמן וכסף.

 

מקורות וחומר לעיון:

Eurostat. Modal split of passenger transport

Eurostat, GDP per capita in Purchasing Power Standards (PPS)

Passenger Transport Statistics

Panorama of Transport, Eurostat, European Commision, 2009 Edition.

Getting around (by bus), Dalyan Online

Share Taxi, Wikipedia

Dolmus, אתר המוקדש ל-“דולמוש” וכולל סרטון הממחיש את תפעולו

 

Leave a Reply