המדיניות הציבוריות והמכונית האוטונומית – רובוטית

יצרני רכב, בשיתוף פעולה עם תאגידי תוכנה עתירי הון וידע, נמצאים בשלבים מתקדמים של תהליכי פיתוח ממוקדים של כלי רכב רובוטים – עצמאיים. כלי רכב אלו מפגינים נסיעה רובוטית בטוחה בסביבת תנועה מנועית ערה, באמצעות שילוב טכנולוגיות חישה, תקשורת, מידע, מחשוב, וגיבוש פלט המכוון ומניע כלי רכב ללא מעורבות אדם. בזמן שהתאגידים הפרטיים שואטים קדימה לפיתוח חדשני עתידי, גיבוש מדיניות ציבורית בנושא מהוסס, דחיני, ולא ממוקד בהגדרת מטרות.סדר הדברים ההגיוני הוא הגדרת בעיות ולאחר מכן חקר פתרונות לבעיות המוגדרות. מצב דברים הפוך בו מוצע “פתרון” מבלי שהוגדרה הבעיה אותה הוא פותר נראה איוולת. אך בתחום החדשנות הטכנולוגית פעמים רבות “הפתרונות” קודמים להגדרת “הבעיות” אותן בכוחם לפתור. כך לדוגמא, כאשר התגלתה האפשרות לעשות שימוש בגלי רדיו כאמצעי ליצירת תקשורת בטווחים ארוכים, ההנחה הבסיסית הייתה שפתרון חדשני זה יפתור את בעיית התקשורת במקום בו קשה לפרוס תשתית קווית. הסברה הייתה שקשר הרדיו יחליף את הטלגרף וישמש לתקשורת אלחוטית בין שתי נקודות. אך הפתרון של שידורי הרדיו הגדיר “בעיה” חדשה – שידורי רדיו ציבוריים המשדרים מידע מנקודה אחת ונקלטים על ידי נקודות קליטה רבות. תחום פיתוח היישומים ל-“טלפונים חכמים” ניידים מספק דוגמאות רבות של חשיפת “בעיות” רבות וחדשות אותן ניתן לפתור באמצעות “הפתרון” של ה-“טלפונים החכמים”. פעמים רבות ציבור רחב מפליא לגלות וליצור שימושים חדשים באמצעים קיימים, כאשר האימוץ הרחב של השימוש מפיח בו רוח חיים והופך אותו לתועלתני.

בתחום התחבורה מוכרות ומוגדרות בעיות רבות, ובהן בעיות בטיחות וחוסר יעילות בניצול משאבי קרקע, אנרגיה וחומרי גלם. לבעיות אלו מוצעים פתרונות טכנולוגיים שונים ומגוונים, שרובם אינם זוכים להצלחות ככל שמדובר ביישומם הלכה למעשה. פתרונות אלו אינם מאומצים על ידי מקבלי החלטות מדיניות או על ידי הציבור הרחב. גורמים רבים מנציחים את ה-“סטאטוס קוו”, בעיקר באמצעות פאסיביות מופגנת, הדוחה פתרונות חדשניים מוצעים בטיעונים כמו “מדובר בפתרון יקר”, “הפתרון מעורר אתגרים טכנולוגיים כבדי משקל”, “עוד לא נצבר ניסיון מעשי במימוש הפתרון”, “הפתרון עדיין לא הוכיח את עצמו”, “הציבור לא יקבל את הפתרון”, וכיוצא בכך. באופן טבעי לא ניתן כמובן להציע פתרון חדשני שצבר ניסיון והוכיח עצמו לאורך זמן, משום שמדובר בפתרון חדש. כך נגזר לשבט גורלם של מרבית הפתרונות החדשניים המוצעים, חרף סיכוייהם לשפר איכות חיים.

הספקנות והאדישות הציבורית ביחס לפתרונות תחבורה חדשניים מונעים מרבים וטובים להיכנס לתחום מסוכן וכפוי טובה זה, אך מעת לעת מבליחים בתחום החדשנות בתחבורה יזמים המנסים לקעקע את חומות ה-“סטאטוס קוו” הבצורות כשהם מצוידים בנחישות, תובנה או ידע ייחודיים, או הון רב. יזמים אלו לא תמיד מצליחים לגרום לשינוי משמעותי מיידי, אך הם מצליחים להתסיס שיח ציבורי ועניין. ניתן לציין בעשורים האחרונים את דין קיימן, ממציא הרכינוע (“Segway”) שהכריז על מהפכה בתחום התחבורה, או את אלון מוסק מייסד “טסלה מוטורס” שהיה בין מובילי מהפכת הרכב החשמלי. בישראל בלט מיזם “Better Place” המנסה לקדם את הרכב החשמלי באמצעות פריסת תשתית טעינה והחלפת סוללות. כאשר מיזם הרכב החשמלי החל להתקדם בישראל, התעוררה תסיסה של ספקנות וביקורת על ידי בעלי עניין המבקשים לשמור את המצב הקיים, או החוששים משינויים והשפעות לא נודעות ובלתי צפויות.

בשנים האחרונות מתפתחות בעולם יוזמות נוספות שמבקשת לערוך מהפכות טכנולוגיות בתחום התחבורה. אחד הכיוונים שמושקעים בהם משאבים נכבדים הוא פיתוח כלי הרכב האוטונומיים-רובוטיים. פיתוח כלי רכב רובוטיים הומרץ על ידי הסוכנות הממשלתית לפיתוח טכנולוגיות צבאיות בארצות הברית – “DARPA”, אשר יזמה שתי תחרויות בינלאומיות בנושא. בשנים האחרונות ענקית התוכנה “גוגל” השקיעה הון רב בפיתוח כלי רכב רובוטי, וצוות המפתחים שלה השלים נסיעה בטוחה של כלי רכב היברידי על כבישים ציבוריים, ובכללם בסביבה עירונית צפופה, ללא מעורבות אנושית פעילה, מרחק מצטבר של למעלה מ 300,000 קילומטרים ולמעלה ממיליון שעות נסיעה. כלי הרכב האוטונומי ביצע את משימותיו כשהוא מצויד באמצעים טכנולוגיים מגוונים, ובהם אמצעי חישה מגוונים – מערכות לייזר, מערכות ראיה ממוחשבות, מגלי כיוון ומרחק – תקשורת לוויינית ותקשורת רדיו קצרת טווח, ומערכות מחשוב ובקרה.

בדומה לניסיונות קודמים המציעים פתרונות חדשניים לבעיות התחבורה, גם פיתוח הרכב האוטונומי-רובוטי מעורר הדים ומחלוקות ציבוריות, ואת השאלות: אלו בעיות צפוי לפתור הרכב האוטונומי? אלו בעיות הוא צפוי לחולל? ו-אלו “בעיות” פחות צפויות הוא עשוי לפתור או לחולל?

אלו בעיות הרכב האוטונומי – רובוטי צפוי לפתור?

* נהיגה אנושית דורשת מהנהג להתרכז בתפקידו ולמען הבטיחות להימנע מכל גורם שעלול להסיח את דעתו. למרות צווי הבטיחות, נהגים חוטאים בפעולות מסוכנות ומסיחות דעת תוך כדי נהיגה, כמו ניהול שיחות בטלפונים ניידים, שליחת מסרונים, איפור, גילוח או אכילה. חטאים אלו מעידים על רצון לנצל את זמן הנהיגה למטרות אחרות. נסיעה ברכב רובוטי משחררת את הנהגים מעול הנהיגה לעיסוקים אחרים ככל שיחפוץ ליבם, כמו קריאה וכתיבה, הקלדה במחשב ואפילו נמנום. הרכב הרובוטי מפנה את זמן הנסיעה לנהג, לעבודה, מנוחה, מפגש חברתי, צפייה בנוף, או עיסוקים מגוונים אחרים.

* בעיות רבות של בטיחות בדרכים נגרמות כתוצאה מחולשות אנוש של נהגים, ובהן עייפות, חוסר ריכוז, שיכרות, חולי, הסחת דעת, רשלנות, לקויות גופניות או נפשיות, טעויות באומדן מרחקים ומהירויות, בעיות תפיסה, עודף או חוסר ביטחון, כעסים או אי הכרת חוקי התנועה. בכלי רכב רובוטיים הטכנולוגיה נוטלת את ההגה מידי הנהגים האנושיים ולכן עשויה לתרום לשיפור כללי של הבטיחות בדרכים. קשה לחנך ולהכשיר דורות מתחלפים של נהגים לנהיגה זהירה, אך טכנולוגיות נוטות להשתפר ולהשתכלל באופן מערכתי ושיטתי.

* אם באופן שיטתי הבטיחות בדרכים תשופר, ניתן יהיה לעשות שימוש בחומרים קלים ורכים יותר לבניית כלי רכב, כאשר את המיגון יספקו מערכות טכנולוגיות משופרות ולא עובי פח או נקודות קריסה. שיפורים מסוג זה עשויים להקטין את מסת כלי הרכב, להוזיל אותם ולהוזיל את השימוש בהם.

* קבוצות אוכלוסיה רבות משוללות כיום יכולת ליהנות מנהיגה ברכב פרטי, עקב גיל צעיר או מבוגר מידי, מוגבלויות רפואיות או נפשיות. כלי רכב רובוטיים עשויים להתגבר על מגבלות אלו ולספק חופש תנועה משופר לקבוצות אוכלוסיה רחבות.

* זמני תגובה של מכוניות רובוטיות צפויים להיות מהירים מאלו של מכוניות הנהוגות על ידי בני אנוש, ולכן בטיחות עשויה להישמר עם מרחקי בלימה מצומצמים יחסית בין כלי רכב. כלי רכב אוטונומיים יכולים להיות מתואמים ומתוזמנים באמצעות טכנולוגיות תקשורת, והם יכולים לנוע כשרשרת וירטואלית המתקדמת בקצב אחיד תוך שמירת מרחקים אחידים. כלי רכב רובוטיים יכולים להחליף ביניהם במהירות רבה מידע אודות קצב נסיעה אחיד, מכשולים או עיכובים מקדימים, ולווסת ולתעל תנועה בזמנים ומרחבים כדי לשפר יעילות זרימת תנועה.

* ייעול זרימת ומהירות התנועה כתוצאה משילוב טכנולוגיות תנועה אוטונומיות יגרום כמובן לחסכון בצריכת אנרגיה לתחבורה, חסכון בצריכת דלקים מאובנים וצמצום פליטות גזים מזהמים וגזי חממה.

* מוניות רובוטיות עשוית לחסוך את הוצאות נהג המונית ולספק תחבורה ציבורית ברמת שירות גבוהה וזולה מזו של כלי רכב פרטיים. צי כלי רכב רובוטיים משותפים עשוי לגרום לרבים לוותר על בעלות בכלי רכב פרטיים ולשחרר מקומות חניה רבים התפוסים על ידי כלי רכב פרטיים, העומדים שעות רבות ללא פעילות. באמצעות פיזור והפצת מידע לרשת כלי רכב רובוטיים, ציבוריים משותפים, ניתן לפזר אותם סמוך לאזורי ביקוש, תוך התחשבות בעומסים על מספר מקומות חניה מוגבל, או לפנות אותם להמתנה באזורי חניה פחות מבוקשים.

* כלי רכב רובוטיים משמשים זה מכבר לצרכים צבאיים וביצוע משימות סיור, איסוף מידע או אבטחה באמצעות כלי רכב לא מאוישים, ומבלי לסכן חיי חיילים במקום שאין הכרח בכך. יישומים שונים צפויים להתווסף גם למטרות אזרחיות.

אלו בעיות חדשות הרכב האוטונומי – רובוטי עלול לחולל?

אין טוב בלי רע ואין ברכה בלי קללה. כל יתרון שהרכב האוטונומי – רובוטי עשוי לספק עלול לחולל בעיות חדשות.

* אם הנהיגה האוטונומית תשחרר נהגים לעיסוקים מועילים בזמן הנסיעה, רבים מהם עלולים לגלות אדישות לבעיות גודש ופקקים, משום שזמנם ינוצל גם תוך כדי תנועה איטית לעבודה, למנוחה או למשחק. אדישות זו עלולה להחמיר את הגודש בדרכים ולגרום סבל לנוסעים המגלים רגישות גבוהה להגיע בעיתוי מסוים ליעד מסוים. אדישות כזו עלולה גם לחולל צריכה מוגברת של דלקים ובלאי מואץ של כלי רכב.

* טכנולוגיות עשויות לשפר בטיחות לעומת חולשות אנוש, אך גם טכנולוגיות אינן חפות מתקלות וכשלים. תקלות במערכות תחבורה אוטונומיות עלולות להיות הרות אסון בקני מידה חמורים ובלתי צפויים. כלי רכב אוטונומיים עלולים להיתקע באמצע נסיעה ולחסום ציר תנועה עמוס עקב תקלה, או לנוע ללא שליטה ובקרה לכיוונים בלתי רצויים.

* כלי רכב הזמינים לנסיעה על ידי קבוצות אוכלוסיה רחבות, עלולים להגדיל את היקף ציי כלי הרכב, ועמם את בעיות המחסור במקומות חניה באזורים בהם שימושי הקרקע עצימים וצפופים.

* שילוב טכנולוגיות מידע בכלי רכב מעורר את החשש מאיסוף מידע ובניית מאגרי מידע על הרגלים ופרטי נסיעות של כלי רכב ופגיעה מוגברת בפרטיות של משתמשי הרכב.

* ריבוי כלי רכב או קלות ונוחות נסיעה בכלי רכב אוטונומיים עלולים להגביר את בעיות הפרבור, ואת חוסר היעילות בשימוש בכלי רכב כתוצאה מפיתוח שימוש קרקע מבוזרים.

* קלות בלתי נסבלת של תנועה עלולה לצמצם עוד יותר פעילות גופנית ולגרום לחולי ועודף משקל בקרב קבוצות אוכלוסיה רבות.

* כדי לשמור על בטיחות התנועה בכלי רכב רובוטיים מותקנים בהם אמצעים כפולים ומערכות המגבות זו או זו למקרי כשלון ותקלות. כפילויות אלו עלולות לגרום לייקור כלי הרכב האוטונומיים והגבלתם לקבוצות מיוחסות של בעלי אמצעים בלבד.

* כלי רכב אוטונומיים מספקים צורכי ביטחון באזורי לחימה, ובמלחמות העתיד עלולים להתנהל קרבות בין כלי רכב לא מאוישים המתנהלים בשליטה מרחוק. אך כשם שכלי רכב אוטונומיים משרתים צורכי ביטחון הם עלולים לשמש לסיכול ביטחון, לפעולות פיגוע וטרור. כך לדוגמא, קל להפוך כלי רכב רובוטי למכונית תופת ולשלוח אותה ללא אדם לביצוע פיגוע באזורים הומי אדם.

אלו “בעיות” פחות צפויות הרכב האוטונומי – רובוטי עשוי לפתור, או עלול לחולל ?

כאמור לעיל, פתרונות טכנולוגיים מעוררים פעמים רבות יישומים הפותרים “בעיות” חדשות, או מחוללים בעיות פחות צפויות. אם ניתן להקיש מיישומים שפותחו בעקבות פיתוח רשתות תקשורת משוכללות, כמו קבוצות דיון, או רשתות חברתיות, אפשר לשער כי יישומים דומים יפותחו גם עבור עולם תחבורה פיזית משופר.

* נוסעים בכלי רכב אוטונומיים המחוברים לרשתות תקשורת עשויים או עלולים לחולל בקלות כינוסים ומפגשים חברתיים מתוכננים, מזדמנים או ספונטאניים. בקלות רבה עשויים/עלולים להתגבש מפגשים מקצועיים, הפגנות, ועידות, מסיבות או הפרעות מיידיות לזרימת תנועה באזור התכנסות מסוים. קבוצות חברתיות מוגדרות עלולות להתאסף במהירות למטרות חיוביות כמו עזרה לנזקקים, או סיוע לחולים, אך גם למטרות שליליות, כמו גילויי אלימות קבוצתית, שטנה או נקמה.

* במקרי מצוקה וחירום, שילוב של תקשורת ותנועה יעילה, עשויים להזניק לעזרה קבוצות מזדמנות וקרובות של אנשי מקצוע, כמו רופאים, חובשים, שוטרים, או כבאים. קבוצות מסחריות עשויות / עלולות להתגבש במהירות למפגשים בעלי מטרות מסחריות, כמו מכירות פומביות או רכישות קבוצתיות. באמצעות כלי רכב אוטונומיים ניתן לשגר סחורות לקבוצות מוגדרות ומקוטלגות, ולבצע בפועל עסקאות המגובשות במהירות ברשתות תקשורת.

הגדרה ציבורית של “בעיות”

חדשנות, ותוצאותיה הצפויות והבלתי צפויות, אינן צריכות להיחסם עקב מחשבות אפלות וגם לא להתממש בהתלהבות יתר על בסיס תקוות ורודות. העולם ידע שנים רבות של חידושים והמצאות שבדרך כלל שיפרו את כושר השרידות ואת איכות החיים של אלו שהשכילו לאמץ אותם ולהסתגל אליהם באופן שקול.

התחבורה המנועית בימינו היא תוצר של חידושים והמצאות טכנולוגיות שהניבו גם תועלות וגם נזקים, ואין כל סיבה שלא לקדם חדשנות באופן מבוקר בתחום זה. כלי רכב אוטונומיים עשויים להציג יתרונות רבים וניתן לצמצם את חסרונותיהם אם מדיניות ציבורית תתמוך בהם ותנחה אותם לאפיקים חיוביים ומועילים.

כדי לקבל את פניהם של כלי הרכב הרובוטיים ניתן לציין מספר אמצעי מדיניות ציבורית נדרשים:

* קביעת תקנים אחידים לפיתוח כלי רכב רובוטיים, כולל תקני תקשורת ושפה אחידה ותקני בטיחות. תקנים כאלו יעודדו תחרותיות, יתמרצו חדשנות ויסכלו התפתחות מונופולים. תקנים אחידים עשויים לעודד פיתוח יישומים חדשים ובלתי צפויים שיענו על “בעיות” חדשות שפתרון הרכב הרובוטי עשוי לרצות.

* כלי הרכב האוטונומיים שפותחו אינם זקוקים לכאורה לתשתית מיוחדת, והם יכולים לנוע בבטחה בסביבת כלי רכב נהוגים על ידי בני אדם – הנחה זו אינה מדויקת. יהיה פשוט, נוח, בטוח וזול יותר לפתח כלי רכב אוטונומיים אם תסופק להם סביבת תשתית תומכת, המכוונת את כל כלי הרכב לנוע בהרמוניה עם סביבתם הקבועה והניידת. תשתית ישרה, תקינה, מתוחזקת היטב ונקייה, וכזו שסולקו ממנה מפגעים כמו בורות, שלוליות או כתמי מים ושמן עשויה להקל על פיתוח ויישום בטוח של כלי רכב אוטונומיים. כך גם תשתית שבודדו ממנה מכשולים ככל הניתן, שהתנועה הנעה עליה פשוטה וצומצמו בה תנועות סותרות ונוגדות. פיתוח כלי רכב חכמים יהיה הרבה יותר קל בסביבה של תשתיות וכבישים חכמים, המנחים את התנועה הנעה עליהם.

* כדי שכלי רכב אוטונומיים יוכלו לנוע בביטחון ולספק שקט נפשי למשתמשים בהם נדרש לערוך בקרה שיטתית של הציוד הפועל בסביבה נתונה ותקינותו, משום שהבטיחות והיעילות תלויים בכל הגורמים השותפים או מספקים טכנולוגיות למערכת. בקרה כזו יכולה להיערך רק באמצעות מערכת ציבורית ומשותפת.

* כניסתם של כלי רכב מסוג חדש לזירה, דורש עריכת שינויים והתאמות בחוקי התנועה, האחריות והביטוח של נפגעי תאונות הדרכים. ההנחה היא שיש טעם להכניס כלי רכב חדשניים כשקיימת הסתברות שהם ישפרו את בטיחות משתמשי הדרכים, אך סביר להניח כי ידרשו שינויים בחלוקת האחריות בין השחקנים השונים, משום שיהיה תפקיד מוגבר לספקי הטכנולוגיות, ואלו ידרשו לשמש סוכן לצמצום ולפיזור סיכונים בין כלל המשתמשים בדרכים.

* כדי לעודד חדשנות ותחרותיות יהיה רצוי להסיר חסמי כניסה מפני ממציאים ומפתחים בעלי אמצעים מוגבלים, ולתת לרבים הזדמנות להשתתף בפיתוח מערכות חדשות, לגייס הון ולהבטיח תשואות ותוחלת על סיכונים.

* מערכות תחבורה חדשניות יהיו שוות לכל נפש, יצרו הזדמנויות לרבים ויצמצמו את פגיעתם בסביבה אם יעוצבו לא רק תוך גילוי רגישויות לטכנולוגיות חדשות, אלא גם תוך גילוי רגישויות חברתיות וסביבתיות. עיצוב כזה דורש, בין השאר, פיתוח ויישום של כלי רכב משותפים וציבוריים, ופיתוח ויישום כלי רכב צמומים ובעלי טביעת רגל סביבתית צנועה.

מקורות וחומר לעיון:

Five Reasons The Robo-Car Haters Are Wrong, Tom Vanderblit, 9.2.2012, Wired Magazine

Autonomous Car is Ready for the Road

 Ford, Microsoft Tout Focus Electric Technologies as the Future of More Affordable, Efficient Transportation, 24.5.12, Yahoo.com

להיכנס לאוטו, להניע, להתרווח – ולהירדם, מיה אפשטיין, 27.5.12, דה-מארקר

 

Leave a Reply