אופניים בחורף הישראלי

 במדינת ישראל קיים דפוס קבוע של עניין מוגבר באופניים בסתיו ובאביב ושפל בקיץ ובחורף. רוכבי אופניים מנוסים יודעים שהחורף הישראלי, כמו אביב אירופאי, הוא עונה מצוינת לרכיבה, ואלו הנרתעים מרכיבה בחורף יכולים ללמוד ממדינות קרות בהן רכיבת אופניים פופולרית למרות חורפים קשים וארוכים.

מכיוון ששימוש רווח בשפה העברית ייחודי למדינת ישראל, איכון מגמות במנוע החיפוש “google trends” בשפה העברית מספק עדות מהימנה לרמות העניין בנושאים שונים במדינת ישראל. חיפוש המילה “אופניים” במנוע החיפוש מגלה תופעה בעלת מאפיינים מחזוריים יציבים. דפוס העניין ב-“אופניים” בישראל בעל מבנה דמוי אוכף, או גמל דו-דבשתי, שבו מידי שנה ישנן שתי נקודות שיא עניין – שיא בולט בחודשי הסתיו, ספטמבר-אוקטובר, ושיא נוסף בחודשי האביב, אפריל – מאי. מנגד קיימות שתי תקופות שפל – אחת של שפל יחסי מתון בחודשי הקיץ, יוני – אוגוסט, והשנייה בעלת שפל נמוך יותר בחודשי החורף, דצמבר – מרץ.

סברה הגיונית למחזוריות הקבועה בעניין באופניים היא מחזוריות מזג האוויר. בסתיו ובאביב מזג האוויר נוח ומעודד יציאה לרכיבת אופניים באוויר הפתוח, ואילו בקיץ החם וההביל, ובחורף הקר והרטוב רוכבי האופניים מעדיפים לנוע בכלי רכב סגורים וממוזגים. לעונתיות יש להוסיף את יום הכיפורים החל בסתיו, שהתמצב כחג של רוכבי וסוחרי אופניים, או את תקופת הפסח שהתקבעה כתקופת טיולים. עדויות נוספות ניתן למצוא בחיפוש ממוקד יותר של המונח “מרוץ אופניים” – המגלה נקודות שיא בולטות בסתיו, ושל המונח “טיולי אופניים”, המגלה שיאים בולטים יותר בתקופת האביב.

שיא השפל בעניין באופניים בעונת החורף אינו מובן מאליו ואינו צריך להיות כזה. רוכבי אופניים מנוסים יודעים כי עונת החורף בישראל היא אחת העונות המצוינות לרכיבה על אופניים, ובדרך כלל נוחה לרכיבה אף יותר מעונת הקיץ. במרבית שטחה של מדינת ישראל ירידת שלג היא תופעה חורפית חריגה. ימי הגשם בחורף הישראלי מוגבלים, הם בדרך כלל אינם רצופים, ובמרבית ימי הגשם קיימות הפוגות בהן שמש חורפית חמימה בוקעת מבעד לעננים. הרוחות החורפיות בישראל מתונות יחסית, מצליפות בעדינות ברוכבים נגד הרוח, ומקלות על הרוכבים שרוחות בגבם. בחורף האוויר קריר וצלול, וגם לאחר רכיבת אופניים ממושכת ניתן להגיע ליעד הרכיבה רעננים ולא מיוזעים.

ישראלים הנרתעים מרכיבת אופניים בחודשי החורף צריכים ללמוד מהרוכבים במדינות בהן החורפים קשים וארוכים. רכיבת אופניים פופולארית בארצות הקור האירופאיות, כמו דנמרק, הולנד, גרמניה או איטליה, ובצפון אמריקה. רוכבי אופניים רבים בארצות הקור אינם נרתעים מסופות שלגים, גשמים ורוחות חורפיות, שביחס אליהן החורף הישראלי הוא אביב. מחקרים מלמדים שחצי מרוכבי האופניים באזורים הקרים של אירופה ממשיכים לדווש גם בחודשים הקרים. בעיר קופנהגן סופות שלג שכיחות בחורף, וברוב ימי החורף הטמפרטורה נמוכה מאפס מעלות. למרות תנאים אלו, 80% מתושבי קופנהגן אינם נרתעים ורוכבים על אופניים במהלך החורף. בדנמרק ובהולנד גשמים יורדים כל עונות השנה, בכל זאת קופנהגן ואמסטרדם נמנות עם ערי העולם בהן שיעור הרכיבה השגרתי על אופניים גבוה ביותר. השלגים, הגשמים והקרה משבשים באופן מוגבל את סגנון החיים במדינות רכובות אלו. גם בצפון אמריקה, הטמפרטורות הממוצעות בחודשי החורף נמוכות בשיעור ניכר מאלו שבחורפים הישראלים, וכמות המשקעים רבה הרבה יותר, אך רוכבי האופניים מתמידים גם בארצות הברית וגם בקנדה הצפונית.

ימי שיא החורף מעמידים אתגרים לרוכבי האופניים – השמיים עשויים להתקדר בעננים, שעות האור קצרות, צינת החורף עלולה לחדור לעצמות, קיימת סכנת החלקה על עלי שלכת או בשלוליות, וגשמים עזים או שלג עלולים להרטיב את הרוכבים באוויר הפתוח. אך אתגרים אלו לא צריכים למנוע רכיבה, אלא לשמור על לבוש נכון ושמירה על כללי בטיחות. באמצעות ביגוד נכון ניתן לשמור על חום הגוף ובדרך כלל קל יותר לקיים תנאי רכיבה נוחים בחורף בהשוואה לקיץ הישראלי החם וההביל. ביגוד רב שכבתי ומבודד יכול לשמור על חום גופם של הרוכבים בקור, ומעיל רוח, שכמיה ומכנסי רכיבה אטומים יכולים להגן מפני גשם ומי שלוליות. ברחובות אירופה הקרירים שכיח לראות גברים רוכבים על אופניים בנינוחות כשהם מעונבים ולבושים בחליפות מחויטות ונשים רכובות גם בבגדים אלגנטיים, או מעילי פרווה, נעולות במגפיים או בנעלי עקבים. שעות החשיכה הארוכות יותר בחורף דורשות הקפדה על מחזירי אור ותאורה זמינה ובעלת נוכחות. רשויות מקומיות שבשטחן נתיבי אופניים נדרשות להקפיד על תחזוקת חורף, ניקיון מעלי שלכת או פינוי שלגים.

לרכיבת אופניים יתרונות ייחודיים דווקא בעונת החורף. רכיבת אופניים באוויר החורפי הצח תורמת לשמירה על בריאות הגוף והכושר הגופני, במיוחד בחורפים בהם אנשים נוטים להתכנס בחדרים סגורים ולא מאווררים והנטייה להידבק מנגיפים עולה. שמירה על פעילות גופנית חשובה דווקא בעונה בה אנשים נוטים להתכרבל תחת שמיכות עבות לשנת דובים עצלה. אפשר ליהנות מרכיבה גם כשנדמה שהתנאים קשים, ולפעמים רצוי לוותר או לדחות רכיבה בהמתנה שהגשם ייפסק.

 

מקורות וחומר לעיון:

Google Trends – חיפוש המונח “אופניים”

Bike commuters power though the winter cold, Ashley Halsey III, 24.11.2012, Washington Post

Cold-Whather Biking, Wikipedia

Cycling in Winter in Copenhagen, 3.1.2011, Copenhagenize

Cycling in the Snow – Copenhagen

Copenhagen Rainy Day Bicycles

 

Leave a Reply