שיקולי חליפין של צרכני תחבורה, דוגמא מוחשית

בחירה באמצעי תחבורה מסוים והעדפתו או דחייתו בהשוואה לאחר מורכבת משיקולים וצרכים מגוונים וסותרים, הממירים יתרונות וחסרונות. אמצעי תחבורה חדשני המכונה ELF”” מדגים את המורכבות של השיקולים החליפיים, במיוחד כשמנסים להחדיר מוצר תחבורה חדשני.

אופניים הם אמצעי תחבורה אישי בעל יתרונות רבים. אמצעי זה מוכר, עמד במבחני הזמן, הוא אמין, יעיל, זול ונוח לאחזקה ולשימוש, ידידותי לסביבה, חסכוני במרחב, מועיל לבריאות, ניתן לעשות בו שימוש על תשתיות קיימות, ונקודות רבות פרוסות לספק למשתמשים שירות במקרי תקלות. למרות היתרונות הרבים של האופניים הם משרתים נתח יחסי נמוך מצורכי התחבורה בעולם ובישראל. צרכני תחבורה רבים מעדיפים חלופות תחבורה אחרות על פני אופניים משיקולים שונים, ובהם, מגבלות מהירות, עוצמה וטווח, בטיחות, נוחות ועצלות, העדר כושר גופני, מגבלות גופניות, רצון להימנע מהזעה מוגברת, תנועה חשופה למזג האוויר, בטיחות, חשיפה ללכלוך ועוד.

חברת “אורגניק טרנזיט” מצפון קרוליינה, פיתחה אמצעי תחבורה חדש על בסיס רעיון האופניים. אמצעי זה – המכונה “ELF” – מוסיף שיפורים שונים שנועדו לשכלל את רעיון האופניים לאמצעי תחבורה יעיל ונוח יותר שימשוך צרכני תחבורה הנרתעים משימוש באופניים רגילים. ה – “ELF” הוא כלי תחבורה בצורת ביצה, המבוסס על שלדה בעלת 3 אופנים, המספקת לנוסע בסיס יציב ורחב בהשוואה לאופניים דו-גלגליים. כלי התחבורה נועד לנוסע בודד, הנע בישיבה. ההנעה נעשית באמצעות מנוע חשמלי בעל כוח סוס אחד, שניתן לסייע לו באמצעות הנעת דוושות. לנוחות הנוסע, כלי הרכב מכוסה במעטפת קלה שנועדה לספק הגנה חלקית מפני פגעי מזג האוויר, כמו שמש ישירה, גשם או שלג. על גגו של ה – “ELF” מותקנים לוחות סולאריים המסוגלים להטעין את הסוללה המספקת כוח למנוע החשמלי. מאחורי גבו של הנוסע יש שטח אחסון, היכול לשמש להובלה.

 ה – “ELF” הוא דוגמא מתוך שלל רעיונות, אבות טיפוס ופיתוחים מגוונים הנערכים בעולם במטרה לשפר את התחבורה האישית הקלה. אמצעי תחבורה משופרים אלו אינם יכולים, ואינם מיועדים, לשמש אמצעי תחבורה חליפיים לכלי רכב כבדים, בעלי מנועים חזקים, ולהנעה והובלה למרחקים ארוכים. אמצעי תחבורה אלו מסוגלים לשנע אנשים ומטענים למרחקים קצרים ובאזורים עירוניים וצפופים – בהם צורכי הניידות וההעמסה מוגבלים, מחד, והגודש על הכבישים חמור, מאידך. ה – “ELF”, מספק מענה לשיקולים שונים של אנשים המזהים יתרונות באופניים כאמצעי תחבורה, אך מסתייגים מהם, עקב שיקולים כמו מאמץ גופני, הזעה, לכלוך, או העדר מיגון מתנאים חיצוניים.

 פיתוח ה- “ELF” הוא יוזמה עסקית, פרטית וחדשנית, בין מיזמים רבים, ותגובות השוק יקבעו בעתיד את הצלחתה או כישלונה. יזמי ה – “ELF” אינם מבקשים תמיכה מרשויות ציבוריות, תשתית ייחודית, או זכויות דרך ציבוריות, הם טוענים כי הם מפתחים קטגוריה ייחודית של מוצר צריכה חדש. מאמר שפורסם אודות ה – “ELF” ב-“וול סטריט ג’ורנל” התייחס באופן חיובי ופתוח לרעיון, וחלק מהקוראים הביעו תגובות נלהבות. יחד עם זאת קוראים רבים טרחו להביע דעה אישית בתגובות מסויגות, או ניבאו כי ה – “ELF” לא יזכה להצלחה. מכיוון שהתנהגות השוק היא תוצאה המורכבת מהחלטות אישיות של פרטים רבים מעניין לעיין ולנתח את התגובות הסובייקטיביות שהסתייגו מהיוזמה. תגובות אלו עשויות לרמוז על היחס המורכב למיזמי תחבורה קטנים כגדולים, ועל שיקולי החליפין המשפיעים על עיצוב התחבורה על ידי צרכנים רבים בשווקים החופשיים.

 חלופות תחבורה – צרכן תחבורה השוקל בחירה במוצר תחבורה חדשני, בוחן אותו מול החלופות הקיימות והמוכרות על יתרונותיהם וחסרונותיהם. המהירות המרבית של ה – “ELF” היא כ – 30 קמ”ש וטווח הנסיעה המרבי שלו באמצעות סוללה שנטענה לגמרי הוא עד 50 קילומטרים. בערים רבות בעולם מהירות של 30 קמ”ש היא מהירות הנסיעה הממוצעת, כך שלמרות מגבלות המהירות של ה – “ELF” בהשוואה לכלי רכב מנועיים רגילים, בסביבה עירונית מהירותו שימושית ומבחינה מעשית היא לא תיפול ממהירות של כלי רכב כבדים וחזקים, המעוכבים בגודש ובצמתים.

 כלי תחבורה אישי אינו יכול לשמש תחליף לכלי תחבורה משפחתי או לכלי תחבורה המיועד לשתף מספר נוסעים. מגבלה זו, יחד עם מגבלות נוספות, כמו קושי לבצע נסיעות למרחקים ארוכים או במהירויות גבוהות יותר, גורמות לכך שציבור צרכנים רחב זקוק לרכב מנועי כמוצר צריכה שימושי ללא תחליף יעיל. מרגע שצרכן רכש רכב מנועי העונה למכנה משותף רחב של צרכים, שיקוליו ברכישת אמצעי תחבורה נוסף ומשלים משתנים. צרכן בעל רכב מנועי נושא ממילא בהוצאות הקבועות של רכישת ואחזקת רכב, ולכן כאשר הוא שוקל לרכוש אמצעי תחבורה נוסף, הוא בוחן את הרכישה רק מול ההוצאות השוליות של הרכב הקיים. יחד עם זאת כלי רכב אישי המיועד לנסיעות מקומיות וקצרות טווח, עשוי לווסת שימושים ולשמש תחליף יעיל וזול לכלי רכב נוסף במשק בית משפחתי. אמצעי תחבורה קל עשוי לשרת ביעילות את מי שאינו יכול, או אינו מעוניין, לרכוש רכב פרטי ולשמש אמצעי משלים למשתמשי תחבורה ציבורית.

 מתחרים אחרים ל – “ELF” הם אופנועים וקטנועים. צרכן בודד, שאינו זקוק, או אינו חפץ ברכב משפחתי פרטי, עשוי להעדיף אופנוע או קטנוע מנועי בעל מעטפות ביצועים רחבות יותר מזו של כלי רכב קלים יותר, דוגמת ה – “ELF”, או להעדיף שימוש בתחבורה ציבורית או משותפת על פני תחבורה אישית.

 רכישת תלת אופן מנועי קל מושווית לרכישת אופניים רגילים או חשמליים, (דו-אופן או תלת-אופן), או לרכישת קורקינטים מסוגים שונים. בשנים האחרונות חלה בעולם, ובכלל זאת בישראל, עלייה משמעותית בשימוש באופניים חשמליים, ובאמצעי תחבורה אישיים קלים אחרים. היציבות המוגברת של תלת אופן מול דו-אופן ויתרונות העטיפה של ה – “ELF” נשקלים מול חלופות של דו-אופן צמום, זול, קל ונוח יותר לאחסון ולתמרון. בשוק קיימים דגמים רבים של קורקינטים חשמליים, החל מכלים זולים יחסית ועד לרכינועים (“Segway”) משוכללים ויקרים. לנסיעות קצרות אמצעים אלו עשויים לספק את הצרכן שאינו רגיש להעדר כיסוי חיצוני, ויש להם יתרונות של כושר תמרון גבוה, או אפשרות להיכנס לתוך בניינים ומעליות.

 מגבלות טכניות – את הסוללות של ה – “ELF” ניתן לטעון משקע חשמלי, או באמצעות הלוחות הפוטו-וולטאיים שעל גגו – אשר יכולים לטעון את הסוללות במלואן לאחר חשיפה ליום שמש מלא. דרך טעינה כזו מעשית בימי קיץ בהירים בארצות שטופות שמש, אך אינה מעשית במדינות רבות בהן חודשי החורף ארוכים וקודרים, או למי שמבקש לאחסן את כלי הרכב במקום סגור ומוצל. לזכותו של ה – “ELF” יאמר כי גם כאשר הסוללה החשמלית נגמרת, הרוכב יכול להמשיך לנוע בעזרת רגליו המדוושות, והוא יכול בכל עת לחסוך בצריכת החשמל באמצעות דיווש מסייע.

 מקדם גרר אוויר של אופניים רגילים אינו יעיל, והוספת חופה שאינה סגורה על תלת אופן עלולה להיות בעלת מקדם גרר גבוה ולהתגלות כבלתי יעילה מול רוחות חזיתיות ורוחות צד.

 מחיר – אחד השיקולים המרכזיים המשפיעים על צרכנים להעדיף מוצר מסוים על משנהו הוא מחירו. מחירו של המוצר משפיע על התחרות שלו לא רק מול מוצרים המספקים מענה חילופי ישיר, אלא מול כלל הצרכים וסדרי העדיפויות של הצרכן. המחיר הצפוי לדגם הבסיסי של ה – “ELF” הוא מעל 5,000 דולר, ודגמים משופרים יקרים יותר. מחיר זה יקר בהרבה בהשוואה לדגמי אופניים חשמליים או קורקינטים חשמליים המוצעים לצרכנים, והוא נמצא בקטגוריה המתחרה ברכינוע, או בכלי רכב חשמליים קלים, כמו רכבי גולף או טרקטורונים קלים בעלי 4 גלגלים. צרכן המתעניין ברכישת אמצעי תחבורה חשמלי לוקח בחשבון מחיר המוצר עלויות עתידיות נוספות, ובהן, עלות רכישת הסוללות ואורך חייהן המוגבל.

 בטיחות – ה – “ELF” מורכב מחומרים קלים ולכן מפגש בינו ובין כלי רכב מנועי הכבד ממנו עלול להיות הרה אסון. מכאן שמקומו הטבעי של ה – “ELF” אינו על כבישים רגילים, אלא על נתיבי אופניים. הובע חשש שגם באזור זה, כלי התחבורה יהיה מועד להתנגשויות, עקב רוחבו היחסי לעומת המימד החזיתי הצר של אופניים בעלי עיצוב מסורתי. רוחבו של ה – “ELF” אמנם גדול בהשוואה לרוחב שתופסים אופניים רגילים, אך על נתיבי האופניים ניתן למצוא אמצי תחבורה רחבים נוספים, ובהם סוגים של תלת אופן, רכינועים, או התקני רתימה וגרירה שונים. עם זאת, כשמדובר בשיקולים הבוחנים כלי תחבורה כמוצר צריכה, חשובה תפיסת הבטיחות הסובייקטיבית של הצרכנים לא פחות מהבטיחות האובייקטיבית. אם צרכנים יחששו מהמוצר הם מראש לא ירכשו אותו.

 ביטחון – העמדת תלת אופן חשמלי ויקר יחסית באזורים ציבוריים מעלה חשש של גניבות או חבלות. ה – “ELF” מעוצב כאמצעי תחבורה בעל כיסוי קל. צרכן השוקל רכישת אמצעי תחבורה כזה עלול לחשוש מפני גניבה של כלי התחבורה, או גניבה של מצרכים או מסמכים שיישארו בכלי התחבורה.

 סיכונים וביטוח – שיקולי הבטיחות והביטחון של ה –  “ELF” מעוררים חששות לסיכונים הכרוכים בשימוש ובהחזקה של אמצעי תחבורה חדש זה. חששות אלו עדיין לא נבחנו על ידי המציאות, קשה לאמוד אותם, ואת משמעותם הכלכלית, ולכן גם קשה לערוך עבורם תוכניות ביטוח.

 אחסון וחניה – ה – “ELF” הוא אמצעי תחבורה רחב יחסית ובהשוואה לאופניים רגילים הוא דורש שטח גדול יותר לאחסון וחניה. השארתו על מדרכות עלולה להפריע להולכי רגל והוא דורש שטחי אחסון מיוחדים לצד מקומות עבודה, בתי מגורים, או סמוך לתחנות תחבורה ציבורית.

 נוחות – לרכיבה על אופניים פתוחים באוויר הצח לא רק חסרונות אלא גם יתרונות. רכיבה בתוך תלת אופן סגור למחצה, עלולה לחסום משבי רוח מחד, ומאידך היא אינה יכולה לשמור על בקרת אקלים כמו בתא רכב סגור.

 התאמה לתשתיות ואמצעי תנועה רווחים – ה – “ELF” הוצג כמוצר צריכה מסוג חדש, שאינו דורש תשתיות מיוחדות, אך תשתיות הדרכים בעולם משמשות אמצעים נפוצים המקרינים על ניסיונות של אמצעים חדשים להידחק לרצועות הקיימות. מבחינה זו, ה- “ELF” מסוכן, מצד אחד, בסביבת כלי רכב כבדים, מהירים וחזקים ממנו, ומצד שני, בולט ועלול להפריע בסביבה של שבילי אופניים רגילים.

 סיכום

בנוגע להחדרת אמצעים חדשניים נטען פעמים רבות כי יש לתת לכוחות השוק לקבוע את גורל האמצעים המוצעים ולמיין את האמצעים היעילים. הותרת אימוץ חדשנות לשווקים אינה פשוטה. השווקים מוטים לשרת אמצעים קיימים, ורעיונות חדשנים צריכים להרים נטל כלכלי, חברתי ונטל שכנוע כבדים מנשוא. בתהליכי הרמת הנטל רבים וטובים נכשלים, גם אם יש להם רעיונות בעלי ערך מוסף לעומת אלו השולטים. השמרנות והפחד משינויים חוסמים שיפורים ודו שיח אמיתי בין אמצעים חדשים לאמצעים קיימים.

 החדרת כל מוצר חדשני לשווקים היא אתגר כבד, המחייב מאמץ מרוכז ומחיר נמוך לפיתוי הצרכנים לשינוי הרגלי צריכה. החדרת מוצר צריכה חדשני בתחום התחבורה קשה יותר, משום שהיא משפיעה לא רק על הצרכן הישיר, אלא גם על סביבתו – למשל ביצירת נפחי תנועה וחניה או בהשפעות בטיחות וביטחון. מול חסמים גבוהים, יזמים עלולים להתרושש ממשאבים מוגבלים או להתייאש מול מאבקים קשים, והחברה מפסידה אפשרויות לשינוי ושיפור. ההנחה שהשווקים ימיינו את האמצעים היעילים יותר אינה מדויקת.

מקורות וחומר לעיון:

 Elf Electric Pedal Car: When 1 Horsepower Is Enough, Dan Neil, 12.7.2013, Wall Street Journal

Organic Transit ELF, James Thomas, 10.1.2013, Bicycle Design

I’d Bike to Work if Only…, Rob Cotter at TEDxAtlanta, 29.5.2013

Leave a Reply