תכנון נסיעות בעזרת האינטרנט

בעזרת רשת האינטרנט ויישומים לטלפונים חכמים קיימות אפשרויות רבות לתכנון נסיעות, ובאמצעות תכנון מוקדם לחסוך זמן, תסכול, כיתות רגליים וכסף.

רובם ככולם של גולשי האינטרנט בישראל מכירים את מנוע החיפוש “גוגל”, המוביל וחולש על איכון המידע ברשת, אך מעטים מכירים את “”מעבדת התחבורה הציבורית של גוגל”, המסונפת למנוע החיפוש – http://www.google.com/transit. מנוע החיפוש הנודע מפעיל תת-מערכת לתכנון נסיעות בתחבורה ציבורית. גרסת ה-“בטא” הושקה בסוף שנת 2005, והיא כללה בראשיתה מידע שהתבסס על נתונים שנמסרו על ידי רשות התחבורה האזורית במחוז פורטלנד שבמדינת אורגון. המערכת התרחבה בהדרגה, בהתאם למידע שסיפקו רשויות תחבורה מטרופוליניות נוספות בעיקר בארצות הברית. במאי 2007 מנוע החיפוש היה עדיין מוגבל וכלל מידע המתייחס לעשרה אזורי מטרופולין בארצות הברית, ולתחבורת הרכבות הלאומית והאזורית, קווי התעופה הפנימיים והמעבורות ביפן. מאז ועד 2019 “מעבדת התחבורה הציבורית” הורחבה ומורחבת בהדרגה לערים נוספות ברחבי העולם, והיא כוללת את מדינת ישראל, על בסיס התשתית של הממשק הקיים. מנוע החיפוש מספק מידע על מסלולים ולוחות זמנים של תחבורה ציבורית, והוא כולל ממשק מפות המבוסס על שירות המפות של גוגל, “google.maps” – http://maps.google.com. שירות זה מציג מפות שניתן לנווט בהן, להתמקד, או להרחיב את שדה הראיה, לראות את המפה כתמונת לווין, או כשילוב של מפה טופוגרפית ותמונת לווין. ב-“מעבדת התחבורה הציבורית” המשתמש מציב את דרישותיו בהגדרת נקודות מוצא ויעד ובלוחות זמנים. המנוע סורק את בסיס הנתונים של שירותי התחבורה הציבורית באזור המבוקש ומציע מסלול מומלץ, המובא הן בשמות רחובות והן בתיאור על המפה. בנוסף מוצעות חלופות נסיעה אפשריות, השוואות מחירים בין חלופות ונתוני מחירים בקטעים שונים של המסלול. לפי מרחק הנסיעה מופיע נתון השוואתי של מחיר נסיעה ברכב פרטי. בנוסף מסומן מסלול הליכה, המציין את משך ההליכה המשוער.

למרות שאין בישראל ממשק אחיד ומנוע חיפוש מרכזי בו ניתן לקבל מידע מרוכז על התחבורה הציבורית, “לא אלמן ישראל”. ברשת האינטרנט מצויים אתרים בעברית המספקים לגולש הישראלי אפשרות לתכנן את נסיעותיו בתחבורה הציבורית בטרם צאתו לדרך, אלא שתכנון משולב דורש לעתים חיפוש במספר אתרים.

פורטל קווי תחבורה בישראל” הוא אתר ממשלתי של משרד התחבורה המספק מידע על מסלולים של קווי תחבורה ציבורית, וכולל מנוע חיפוש, המאפשר להזין נקודות מוצא ויעד ולקבל את מסלול הנסיעה האופטימלי וקווי התחבורה הציבורית הרלבנטים.

אתר ויישומון “moovit“, (בעבר אתר http://tranzmate.co.il/) מאפשרים לתכנן מסלולי תנועה הכוללים פירוט במפות, מסלולי הליכה רגלית בשילוב עם קווי אוטובוסים. האתר ידידותי למשתמש ומפרט את משך המסלול המבוקש ושלביו השונים, וכן את המועד המשוער של הגעת אמצעי התחבורה הציבורית הקרוב. לבעלי טלפונים חכמים קיימים יישומונים שימושיים נוספים: “Smart Ride”, “איפה בוס, “כל קו” ו- “אוטובוס קרוב”.

אתר “אוטובוסים, מודיעין תחבורה ציבורית”, http://www.otobusim.com, לקח על עצמו לרכז ולספק מידע בדבר קווים ולוחות זמנים של חברות האוטובוסים והרכבת בישראל. באתר קיים בסיס נתונים ומנוע חיפוש המאפשר למצוא קווים המתאימים לחיפוש של הגולש המבקש לתכנן את נסיעתו לפי נקודות מוצא ויעד. בנוסף, האתר מקשר לאתרי האינטרנט של חברות התחבורה הציבורית בישראל.

מי שאינו מוכן להסתפק בהידברות עם המחשב ומעוניין בעצה אנושית של בעלי ניסיון יכול לשלוח שאלות בנושאי תחבורה ציבורית לפורום “תחבורה ציבורית” באתר “תפוז”. http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/forumpage.asp?forum=394

בפורום הוותיק “תחבורה ציבורית” מתקיים מידי יום שרשור שאלות בנושאי תכנון נסיעות והכוונת גולשים לנסיעות בתחבורה ציבורית. חברי הפורום, המסורים לנושא התחבורה הציבורית, משיבים בהתנדבות לשאלות השונות. המידע האנושי מבוסס על ניסיון מעשי ומקיף חלופות מגוונות כמו הליכה רגלית, אוטובוס, רכבת או מונית. לעומת המידע האוטומטי, התשובות האנושיות מוסיפות לפעמים עצות מעשיות חשובות, כמו הזהרות מפני עומסי נוסעים או עצות בדבר מעברים בתחנות מרכזיות, או בין קווי אוטובוס לרכבת. לפני פנייה בשאלה לחברי הפורום מומלץ לעיין בריכוז תשובות לשאלות תדירות החוזרות על עצמן. החיסרון של הפניות האישיות הוא שהתשובות אינן ניתנות באופן אוטומטי ומיידי.

באתר האינטרנט של רכבת ישראל, http://www.israrail.org.il, ניתן למצוא מידע שימושי בדבר לוחות זמנים, מסלולים, נקודות מוצא ויעד ותעריפי נסיעות של קווי הרכבת בישראל. מידע דומה של קווים, תחנות, לוחות זמנים ותעריפים, ניתן למצוא באתרי האינטרנט של חברות האוטובוסים הפועלות בישראל, כשכל אחת מהחברות מספקת שירותי מודיעין לקווים שהיא מפעילה.

האתר של חברת “אגד”: http://www.egged.co.il/ .

האתר של חברת “אגד פלוס”: http://www.eggedplus.co.il .

האתר של חברת “דן”: http://www.dan.co.il   .

האתר של חברת “מטרודן”: http://www.metrodan.com .

האתר של חברת “מטרופולין”: http://www.metropoline.com .

האתר של חברת “מרגלית”: http://www.margalitse.co.il .

האתר של “חברת הנסיעות והתיירות נצרת”: http://www.ntt-buses.com .

האתר של חברת “נתיב אקספרס”: http://www.nateeveexpress.com/ .

האתר של חברת “סופרבס”:http://www.nateeveexpress.com/

האתר של חברת “קווים”: http://www.kavim-t.co.il .

האתר של חברת “אפיקים”: http://www.afikim-t.co.il/ .

מלבד חיפוש בבסיסי הנתונים בחתך של קווים, תחנות, לוחות זמנים ותעריפים, בחלק מאתרי חברות האוטובוסים יש ערכים מוספים. בחלקם ניתן למצוא מידע על מקומם של האוטובוסים בזמן אמת. באתר של חברת “דן”, ניתן למצוא מפת אתרי בילוי בגוש דן ומפת קווי האוטובוס בשפה הרוסית. בהשוואה למנועי חיפוש המספקים מפות בעלות ממשק הידברותי – שניתן לנווט בהן, להתמקד בהן או לראות אותן כמפות וכצילומי אוויר – באתרים של חלק מחברות האוטובוסים בישראל המספקים את מפות הקווים יש צורך להוריד את המפות כקבצים למחשב של הגולש.

בשנים האחרונות פוחתים מחיריהם של עזרי ניווט לוויני, שבכוחם לספק למכשירים ייעודיים בגודל כף יד או לטלפונים ניידים מידע מיידי ומעודכן המסייע באיסוף מידע גיאוגרפי ובניווט. מי שאינו זקוק באופן קבוע למכשיר ניווט לוויני יכול לתכנן מראש מסלול נסיעה בעזרת אתרים המספקים מידע גיאוגרפי ומפות. קיימים מספר אתרי אינטרנט ישראליים המספקים מפות בעלות ממשק הידברותי ומידע גיאוגרפי.

אתר “eyeonisrael“,  הוא אתר מוכוון תיירות הכולל את מפת ישראל, דרכים, יישובים, מקומות אירוח ומוקדי משיכה. האתר יכול לסייע בתכנון טיול, או נופש ברמת מיקוד ארצית.

אתר “earth.google“, נותן אפשרות להוריד תוכנה באמצעותה ניתן לצפות על העולם במבט לוויני, לנווט בין מקומות שונים ולצפות במקומות מפורסמים בעולם ממעוף הציפור במבט תלת-מימדי.

נהגים המתכננים לצאת לדרכים יכולים לאסוף מידע תכנוני אסטרטגי וטקטי ממספר אתרים המספקים מידע על הגודש בכבישים בחלק מכבישי ישראל:

באתר “נתיבי ישראל”מתפרסם מידע כללי מעודכן על מצב העומס בכבישים ברחבי הארץ. באתר קיימת מפה הכוללת את הכבישים בישראל בציון מספריהם וכן מסילות הברזל. במפה ניתן לנווט ולקבוע את רמת המיקוד, כמו כן ניתן לחפש מסלולי נסיעה מנקודת מוצא ליעד. באתר ניתן לקבל מידע עדכני המבוסס על צילומים בזמן אמת של מצלמות תנועה בכבישים הראשיים במרכז הארץ.

באתר “נתיבי איילון”, ניתן לקרוא מבזקי תנועה ולראות לפני היציאה לדרך מפה סכמטית דינמית המציגה את עומסי התנועה ב-“נתיבי איילון” בזמן אמת. 

האתר של כביש 6, http://www.kvish6.co.il/, מספק אף הוא מידע של מפות ומסלול הכביש, וכן עדכוני תנועה.

תוכנת הניווט החינמית “waze“‘ מאפשרת לקבל מידע שימושי רב על הנעשה בדרכים, הכולל מידע על עומסי תנועה ופקקים, זמן תנועה משוער ומצלמות מהירות. המידע מסופק בזמן אמיתי והוא מבוסס על שיתוף מידע חברתי. המידע זמין ונגיש בטלפונים ניידים חכמים ומוזן מהם. תכונות אלו הפכו את ה -“waze” לפופולרית.

לפני היציאה לכבישים ניתן לבדוק את מבזקי התנועה של “מוקד התנועה של כאן, תאגיד השידור הציבורי” המתפרסמים גם באינטרנט באתר, https://www.kan.org.il/traffic-reports/

מערכות בקרת תנועה חודרות לכבישי הארץ בקצב מואץ והן יכולות במחיר נמוך יחסית לשפר את איכות התנועה ללא צורך ברכישת קרקעות ובהרחבת נתיבים. הבקרה של הרשויות על הנעשה בכבישים מסייעת בויסות רמזורים, או בפינוי מהיר של מכשולים, והזרמת מידע לציבור עשויה להפחית או לווסת את העומס בכבישים. בידי חלק ממשתמשי הדרכים נתונה גמישות בבחירת מסלול או עיתוי חלק מנסיעותיו, וחלק זה יכול לשכלל את תכנון הנסיעות אם יהיה בידיו מידע מעודכן, זמין ונוח. הטמעת המודעות והחשיבות של ריכוז המידע, פרסום המידע וקליטת המידע בידי הציבור הרחב, חשובה לניצולו המעשי לא פחות מקיומן וזמינותן של הטכנולוגיות.

Leave a Reply